AcasăNews Alert"Am pierdut pe mâna arbitrilor!"

„Am pierdut pe mâna arbitrilor!”

Edi Iordănescu spune: „Steaua chiar nu avea nevoie de un asemenea arbitraj”

După finala dintre Pandurii și Steaua oficialii gorjenilor au arătat cu degetul spre arbitrul Adrian Comănescu, considerat principal vinovat pentru deznodământul ultimului act din Cupa Ligii. „Centralul alături de cei doi arbitrii asistenți au greșit în defavoarea noastră, sunt greșeli mari care au marcat finala Cupei. Nu e corect”, au tunat la finalul jocului cei de la Pandurii. Și aceștia au perfectă dreptate, arbitrajul fiind unul favorabil doar Stelei pentru că erorile chiar au fost flagrante. La primul gol, primul care a greșit a fost asistentul care nu a semnalizat un off-side la Chipciu, apoi a greșit și centralul care s-a lăsat păcălit de căderea în careu a lui Breeveld. O altă gafă a fost comisă de asistentul de pe partea tribunei oficiale, cel care nu a semnalizat off-side la golul trei marcat de Steaua. Din trei goluri, două au fost marcate în condiții neregulamentare, așa toate acuzele de la final au fost întemeiate!

Arbitraj contestat

Primul care a ieșit la declarații a fost antrenorul Edi Iordănescu. Tehnicianul pandurilor a felicitat Steaua pentru victorie, a recunoscut că echipa lui nu a jucat un fotbal foarte bun, însă a pus la zid arbitrajul ostil echipei sale. „Felicităm echipa câștigătoare, îl felicit pe Costel Gâlcă pentru acest prim trofeu, le urez baftă mai departe. În schimb noi suntem supărați, triști, simțim o frustrare foarte mare. Am ajuns până aici, dar nu am reușit să câștigăm trofeul. Ne-am dorit foarte mult, și băieții și-au dorit, a fost un meci pe care l-am așteptat. Sincer nu aș vrea să comentez prea mult arbitrajul, însă trebuie să vorbesc. Din punctul meu de vedere Steaua nu avea nevoie de greșeli de arbitraj în favoarea ei, și mă refer aici la momentul primului gol, când discutăm de poziție de off-side. Nu e ușor să treci peste un asemenea moment într-o finală, efectiv acolo s-a rupt echilibrul finalei și era doar minutul 3. Acesta este punctul meu de vedere”, a comentat la finalul jocului, Edi Iordănescu.

Acea fază din minutul 3 a dat totul peste cap în tabăra pandurilor, aceștia au fost nevoiți să schimbe tactica, strategia și planul pentru ceea ce a urmat, lucru care e greu de făcut din mers încă din start. Să intri pe teren cu un plan pe care nici nu poți să-l aplici, apoi după două minute să fi nevoit să schimbi e greu de aplicat. În plus vorbim de o finală jucată pe terenul Stelei, echipă cu o vastă experiență. „Noi nu avem experiența Stelei, nu știm să gestionăm momente cu asemenea miză. Ne-a dat peste cap total, a fost alt joc din minutul 3 încolo, a trebuit să ne asumăm riscuri, să lăsăm spații și tot ce am pregătit nu mai era valabil din minutul 3. Nu am mai avut nici tăria și nici forța pe care le-am avut în meciul din campionat, când am câștigat cu 3-1. Atunci am făcut pressing agresiv, am câștigat dueluri, ne-am impus. Acum este final de campionat și din punct de vedere mental nu avem experiență prea bogată cu asemenea meciuri, deci e clar că un pic te pierzi. Din punctul meu de vedere acest scor de 3-0 e cam sever, nu a fost o diferență atât de mare între ei și noi”, a mai spus Iordănescu.

„Pe mâna arbitrilor”

Și nu doar antrenorul a vociferat la adresa arbitrajului, ci și jucătorii. Aceștia au avut permanent discuții contradictorii cu centralul chiar din timpul jocului, însă fără a-l afecta cumva pe central. La final, una din vocile importante ale vestiarului de la Pandurii, Dan Nistor a avut curajul ca în cadrul interviului să-l acuze pe Adrian Comănescu de viciere a rezultatului. „E dezamăgire foarte mare, dar medaliile le merita domnul arbitru. Am avut și noi penalty, dar nouă nu ni s-a dat. Simțim o mare frustrare, mai avem un meci, mergem acasă să ne lingem rănile, pentru că trebuie să scăpăm de retrogradare, nu avem altceva de făcut. Pot spune că am pierdut această finală pe mâna arbitrilor. Trebuie să ținem capul sus. A fost o finală contra Stelei, dar puteau câștiga și altfel, nu așa. Eu zic că nu au fost mai bun ca noi. Întrebați-l pe domnul arbitru dacă au fost mai buni ca noi”, a declarat Dan Nistor la una din televiziunile centrale.

„Cred cu tărie că nu va fi ultima finală pentru noi. Avem puterea să mai ajungem într-un astfel de moment să jucăm cu trofeul pe masă”, Edi Iordănescu, antrenor Pandurii