AcasăNews AlertRezultate notabile la box

Rezultate notabile la box

Boxul gorjean nu moare. Dacă acele timpuri în care Gorjul dădea campioni naționali la seniori par să fi apus, din spate vine o generație care promite noi lauri naționali la nivel de seniori. Ei bine, la Brăila a avut loc finala Cupei României la cadeți, competiție de unde pugiliștii gorjeni s-au întors cu 6 medalii. Interesant este că doar un singur boxer nu a reușit să obțină vreo medalie, în rest toți ceilalți gorjeni au revenit acasă cu medalii la gât. „Bilanțul este unul bun, avem două locuri 1, un loc doi și 3 locuri trei”, spune Ion Geică.

sport-03-3

Ei bine, cei doi campioni sunt: David Andreaș – 38,5 kg de la CS pandurii, antrenat de familia Geică și Nicolae Mișcodan – 62 kg de la Jiul Rovinari pregătit de Nicu Marius. Acest club din Rovinari a adus și grosul medaliilor pentru județul Gorj, patru la număr. Pe lângă Mișcodan, alți trei pugiliști au ocupat loc pe podium, medalia de bronz prin: Orlando Tăran (34 kg), Ion Deaconu (65 kg) și Flavius Verșoiu (+76 kg). Seria de medalii obținute de pugiliștii gorjeni a fost încheiată de Ciprian Bobirci – 41,5 kg / antrenor: Doru Neamțu. Pugilistul Bobirci a ocupat locul 2 la final.

„Boxul gorjean a fost, este și va fi un izvor de talente. Dar pentru a ajunge din nou în top avem nevoie de sprijin, respect și stimulare din partea celor care pot să o facă”, Ion Geică, antrenor box