duminică, aprilie 28, 2024
    AcasăNews AlertSă vină Steaua!

Să vină Steaua!

Gorjenii au bătut la Mioveni şi sunt pregătiţi de marele meci cu Steaua

Victorie la Mioveni şi acum toate tunurile sunt puse pe meciul cu Steaua de sâmbătă. Gorjenii aveau nevoie de cele trei puncte din partida de la Mioveni pentru a avea linişte în pregătirea următoarei partide din campionat. Şi jucătorii l-au ascultat pe antrenorul Petre Grigoraş, au câştigat şi aşteaptă meciul cu Steaua. A fost o victorie a pandurilor cu 2-0 la Mioveni, primul succes din 2012 pentru gorjeni. Am spart gheaţa iar retrogradarea e tot mai departe. Ne-ar mai trebui vreo trei puncte pentru a fi 100% în Liga 1 şi la anul iar timp pentru a face aceste puncte e berechet. Succesul de la Mioveni poate fi şi unul de moral, acesta picând tocmai bine, într-o perioadă în care moralul pandurilor scăzuse.

Sec 2-0 !

Pandurii s-a impus cu 2-0 la Mioveni. Pentru gorjeni au marcat Batin în minutul 15 şi Viera în minutul 54. în afara celor două reuşite, oltenii mai puteau marca cel puţin o dată, însă fie au ratat fie portarul s-a opus. Prima ocazie a avut-o Călin Cristea, dar şutul pandurului a trecut la o palmă de vinclul porţii gazdă. Apoi, Ibeh l-a driblat în tuşă pe Voicu, a pătruns, a centrat în faţa porţii de unde Batin a deschis scorul. Se putea face 2-0 dacă centralul Iulian Dima ar fi acordat penalti la faza în care Batin a fost faultat în careu de portarul advers. Au urmat şi alte ocazii, Nistor şut de la 25 de metri scos greu de la rădăcina barei de portar, apoi o minge trecută la o jumătate de metru de poartă trimisă de Ibeh cu capul. De partea opusă, gazdele nu au jucat mai nimic, s-au mulţumit să se apere şi să încerce declanşarea unor contraatacuri, oprite însă din faşă. Efectiv, Mioveniul nu a trecut minute bune centrul terenului, ceea ce spune cam tortul despre cum s-a jucat. Partea a doua a început cu Pandurii în atac, iar în minutul 54 Viera a marcat din nou cu capul din 6 metri. La 2-0, oltenii nu aveau cum să mai piardă meciul, au jucat economicos, o tactică ce a dat roade şi care a conservat avansul pandurilor. Restul meciului s-a jucat pentru că trebuia să se joace, nu s-a mai consemnat nimic, iar Pandurii a obţinut prima victorie în 2012.

Rămânem pe 7

În urma succesului de la Mioveni, pandurii şi-a recâştigat poziţia a şaptea în Liga 1. Victoria din deplasare a pandurilor coroborată cu remiza Universităţii Cluj la Chiajna asigură locul şapte trupei lui Grigoraş şi la finalul acestei etape pentru că Astra Ploieşti, ocupanta locului opt are mai multe puncte de recuperat faţă de panduri. Gorjenii au ca obiectiv în acest sezon ocuparea unuia din locurile 6-10, astfel că sunt în obiectiv. „Obiectivul nostru este clasarea în primele 10 şi sunt sigur că putem reuşi asta”, a spus căpitanul Mihai Pintilii. Şi Petre Grigoraş e optimist. „Sperăm să rămânem în primele 10, e obiectivul nostru. Am fi mulţumiţi dar mai sunt multe etape. Clasamentul s-a strâns foarte mult, s-au înregistrat victorii surprinzătoare. Această victorie de la Mioveni este ca o gură de oxigen şi sperăm să ne pregătească moralul pentru partida cu Steaua, meci cu altă încărcătură”, a declarat şi Grig.