AcasăNews AlertSâmbăta mare la Energia

Sâmbăta mare la Energia

Ambele echipe de la Clubul Energia s-au impus în meciurile din weekend

Rar se întâmplă ca ambele echipe de la Energia să se sincronizeze şi să câştige pe linie. Sâmbătă, chiar s-a întâmplat asta, la handbal s-a câştigat chinuit în faţa lanternei roşii, U Cluj, iar la baschet s-a triumfat la Craiova în derby-ul Olteniei. Două victorii importante, însă, nu sunt chiar acele victorii care să aducă izbăvirea la Târgu-Jiu.

Ce chin cu lanterna!

Echipa de handbal Energia nu avea cum să rateze victoria în meciul cu Universitatea Cluj. Cum meciul era programat la Târgu-Jiu, era evident că Energia trebuia să se impună în faţa ardelenilor. Mai mult, în amicalele din vară gorjenii îi snopiseră pe adversari cu bătăi de la 20 de goluri în sus, însă în tur la Cluj s-a produs surpriza şi trupa lui Liviu Andrieş a pierdut. Acum era ora revanşei. Şi deşi părea a fi un meci uşor, Energia a avut mult de furcă. Ba chiar, în prima repriză oltenii au fost penibili, fapt remarcat şi de preşedintele secţiei Andrei Maioreanu care nu o dată le-a arătat celor din teren tabela de marcaj. Iar acolo, echipa care conducea era chiar U Cluj. Ei bine, după un început mai echilibrat, gazdele au părut că iau meciul în serios şi au condus la trei goluri, 5-2, 6-3 sau 7-4. Oaspeţii au revenit şi au egalat în minutul 21, scor 11-11. trebuie spus că în intervalul de timp 15-27, Energia a marcat două goluri iar clujenii 7, aşa că cu trei minute înainte de finalul primei părţi scorul era 11-14. O ruşine mare! Totuşi, la pauză tabela arăta 15-15, pentru că oltenii au avut o tresărire de orgoliu, iar cu un mic sprijin din partea arbitrilor au egalat. La pauză, Maioreanu a mers la vestiar unde timp de un minut a ţinut o mică şedinţă. Partea a doua a început la fel de modest, cu doar trei goluri marcate de gazde în 10 minute dar şi alte două reuşite de adversari în acelaşi interval de timp. Alte cinci goluri consecutive marcate în decurs de 5 minute au rezolvat soarta meciului. Oaspeţii erau sleiţi de puteri pentru că nu aveau rezerve, aşa că deja de la mijlocul părţii a doua se contura victoria. Energia a continuat să practice un handbal haotic, însă de partea opusă nu avea cine să mai întoarcă meciul. S-a terminat 30-23, rezultat ce pare liniştitor, însă obţinut în chinuri mari.

La finalul meciului, antrenorul Andrieş a recunoscut că echipa sa a făcut un meci slab, însă era mulţumit de faptul că cele două puncte au ajuns la Târgu-Jiu. „Bine că am reuşit să câştigăm. Nu mai ştim să câştigăm, complicăm jocul în loc să jucăm simplu. Care mai de care vrea să arate că el poate decide jocul. Facem prostii. Jocul nu merge, chiar dacă am câştigat trebuie să fim realişti că suferim la relaţiile de joc, aşa că trebuie să muncim pentru a le pune la punct. La pauză le-am spus că suntem penibili şi că trebuie să ne trezim că suntem o echipă care trebuie să găsim soluţiile. La final le-am spus că efectiv căutăm soluţii neadecvate în momente nepotrivite. Spun că stresul după patru eşecuri îi împinge să facă anumite greşeli”, a comentat Liviu Andrieş. Antrenorul oltenilor a şi luat înaintea acestui meci o măsură drastică cu unul din jucători. astfel, Dorin Dragnea a fost pedepsit şi lăsat în afara lotului. „Dragnea nu a jucat din decizia băncii tehnice ca urmare a prestaţiei în meciul de la Dinamo. Este ca o „recompensă” pentru ce a jucat cu Dinamo l-am pedepsit. Am considerat ca meciul acesta să fie pedepsit. Şi ceilalţi jucători pot considera că e un avertisment. În echipă trebuie să vorbim aceeaşi limbă, nu e nimeni mai deştept ca celălalt”, a mai spus Andrieş.

Victorie mare în Bănie

Echipa de baschet Energia Pandurii nu se lasă şi încearcă să dreagă busuiocul pe final. E un paradox ce se întâmplă la această echipă unde lucrurile nu sunt deloc în regulă. După un parcurs oscilant, Energia încearcă pe final să-şi recapete tonusul, însă e cam târziu. Oricum, la Craiova, contra rivalilor din regiune, Energia a făcut un meci bun şi s-a impus pe final graţie unei reuşite a lui Darby. Meciul din Bănie nu a fost deloc unul uşor pentru Energia. Ba din contră. Primul sfert a fost câştigat la limită de gazdele de la SCU Craiova, 21-20, apoi gorjenii au câştigat sfertul doi cu 22-20, aşa că la pauză tabela arăta 41-42. şi partea a doua a fost una echilibrată, sfertul trei s-a încheiat nedecis, 19-19, pentru ca finalul să fie de-a dreptul de infarct. Cu şapte secunde înainte de final Craiova avea două puncte avans, însă o aruncare de trei puncte a lui Darby a adus victoria Energiei la limită, 83-84. Cel mai bun om al jocului a fost Louis Darby, autor a 26 de puncte şi 10 recuperări, un double-double muncit. În schimb, cel mai bun marcator al meciului a fost Jay Wisseh autor a 29 de puncte şi 8 recuperări. Această victorie a Energiei în deplasarea de la Craiova menţine în viaţă Energia în lupta pentru play-off, însă totul depinde de rezultatele altora. Trebuie spus că Energia chiar şi dacă va câştiga toate meciurile până la final, are şanse mari să nu prindă play-off-ul. Oricum, Nikolic pare a-şi fi prelungit şederea la Târgu-Jiu, ajungând acum la trei săptămâni de şedere cu salariul tăiat la jumătate. În schimb, jucătorii nu au fost pedepsiţi deocamdată de marele şef al Energiei, Liviu Ţîrcă.