17 C
miercuri, mai 8, 2024
    AcasăNews AlertŞase medalii la Naţionalele de Cros

Şase medalii la Naţionalele de Cros

La finalul săptămânii trecute, la Botoşani au avut loc Campionatele Naţionale de Cros. Competiţia a fost una de anvergură pentru că s-a desfăşurat pe toate categoriile de vârstă. Delegaţia celor de la CS Pandurii a strâns şase medalii în total, trei la individual şi alte trei la echipe. În schimb, echipa de la LPS Târgu-Jiu a fost penibilă ocupând ultimele locuri.

Patru medalii de argint şi două de bronz

În concursul individual, atleţii de la Pandurii au reuşit să ocupe trei poziţii ale podiumului. Astfel, la juniori III, Victor Coandă elev la Şcoala Generală Bumbeşti Piţic a terminat proba de 4.000 metri pe locul doi adjudecându-şi medalia de argint. Acest sportiv face atletism de trei luni de zile, iar în zilele în care nu vine la Târgu-Jiu pentru a se pregăti o face la Bumbeşti Piţic sub îndrumarea profesorului Marian păuna. Şi Elena Moagă a obţinut o medalie, bronz în proba de 8.000 metri senioare. Sportiva antrenată de Ion Bură a terminat pe locul trei şi astfel şi-a mai adăugat la zestrea de medalii încă una. Un alt sportiv premiat a fost Alexandru Staicu. Acesta a terminat proba de 8.000 metri pe locul trei, astfel că sportivul antrenat de Viorica Dima şi-a trecut în cont medalia de bronz. Delegaţia de la Pandurii a mai obţinut medalii şi în concursurile pe echipe, trei medalii de argint. Echipa de seniori băieţi (Şurlea, Şorop, Lupulescu) a ocupat locul doi, la fel ca şi echipa de tineret băieţi (Staicu, Iordache, Rodocan şi Dina) şi tineret fete (Popescu, Suciu, Cerdac şi Goşa).

13 medalii în 2013

Atleţii de la Pandurii au fost harnici în acest început de an. Astfel, deja atleţii antrenaţi de Ion Bură, Ionuţ Bură şi Viorica Dima au strâns 13 medalii, iar numărul va creşte cu siguranţă în perioada următoare. „Am început bine anul”, a spus Ion Bură. Mai mult, la finalul acestei săptămâni, pe 9 martie, doi atleţi de la Pandurii vor alerga la Belgrad la Balcaniada de Cros, Elena Moagă şi Alexandru Staicu fiind convocaţi în echipa naţională a României.