22 C
luni, aprilie 29, 2024
    AcasăNews AlertSe ştiu finalistele Cupei Gorjului

Se ştiu finalistele Cupei Gorjului

Internaţional Băleşti şi Petrofac Ţicleni sunt finalistele Cupei României, faza judeţeană. Cele două echipe şi-au obţinut locul în finală după ce au trecut în semifinale de Minerul II Mătăsari şi Ştiinţa Hurezani cu acelaşi scor în returul semifinalelor, 3-1. Aşadar se cunosc echipele care vor încerca să pună mâna pe Cupa Gorjului, un trofeu care are loc în orice vitrină…

sport-03-3

Semifinale diferite

Internaţional Băleşti – Minerul II Mătăsari a fost una din semifinalele Cupei. În tur a fost 1-0 pentru primii, iar în retur tot cei de la Băleşti s-au impus cu 3-1, goluri Citoianu (minutul 31), Clenciu (71), Vaslică (92), respectiv Homea (82). În aceste condiţii, Internaţional Băleşti a ajuns în finală după două victorii, deci uşor. Cea de-a doua semifinală a fost mult mai echilibrată. Ştiinţa Hurezani s-a impus în meciul tur jucat acasă contra celor de la Petrofac Ţicleni cu scorul de 2-1. În retur, Ţicleniul a avut 2-0 la pauză după golurile marcate de Amzucu (38) şi Murdărea (42). După pauză, Zgondea a redus din handicap cu un gol marcat în minutul 65, aşa că s-a intrat în prelungiri, acolo unde în minutul 112 Burlacu a adus calificarea celor de la Ţicleni.

Finala e la Stoina

Ultimul act al Cupei va avea loc la Stoina, acolo unde Băleştiul şi Ţicleniul se vor bate având trofeul pe masă. Aparent, Băleştiul ar avea prima şansă, însă cei de la Ţicleni formează o echipă cu experienţă care poate face diferenţa într-un duel cu o singură manşă. Cine va reuşi să câştige îşi va salva sezonul, aşa că ambele echipe vor căuta să se impună…