10.7 C
vineri, mai 17, 2024
    AcasăNews AlertSuper Energia

Super Energia

Pentru a doua oară în patru ani Energia s-a calificat în play-off. Cu o etapă înainte de final, Energia a obţinut o victorie ce îi garantează prezenţa în primele opt locuri la finalul sezonului regulat. Oltenii şi-au îndeplinit obiectivul după victoria cu BC Mureş. Mai rămâne să câştige în ultima etapă la Iaşi, contra celei mai slabe echipe din Divizia A pentru a consfinţi realizarea obiectivului. În meciul cu BC Mureş, trupa lui Nikolic a jucat bine la început, apoi de la egal la egal cu adversara, după care a urmat o cădere. În sfertul trei, oltenii erau conduşi la 14 puncte, 48-62. Dar, finalul le-a aparţinut gazdelor care împinse de la spate de un public frenetic şi-au adjudecat victoria cu 85-80. Pe sferturi situaţia a stat în felul următor: 22-24, 17-17, 20-25, 26-14. Şi cum e normal, la final, antrenorul Slobodan Nikolic era în culmea fericirii şi anunţa că echipa lui va face furori în playoff. „Putem spune că a fost un meci foarte interesant. Am început meciul foarte bine, am înscris uşor supă care am făcut câteva greşeli şi am primit în primul sfert 25 de puncte. Aveam nevoie de câteva minute de concentrare, am schimbat apărarea şi cum s-a apărat Guţoaia la Watson a fost cheia cu care am câştigat meciul. Avem jucători cu experienţă, Darby, Troupe, Kabengele, Mocanu, Steffel, dar energia cu care a intrat Guţoaia ne-a dus către victorie. Avem un sentiment foarte plăcut, aici e o atmosferă propice pentru baschet şi promit că în play-off nu o să mergem doar ca să jucăm. Vreau să facem cel puţin două jocuri în play-off la Târgu-Jiu”, a spus Nikolic care a făcut o promisiune. „Cred că vom juca cu Timişoara, ceea ce pentru noi ar fi foarte bine. Ne-am dorit să nu picăm cu Asesoft, Dumnezeu ne-a ajutat şi Timişoara este adversarul perfect pentru noi, sunt foarte optimist. Am promis o surpriză. Play-off-ul e altă competiţie. Avem o echipă care poate produce surpriza. Primele două jocuri din play-off se vor juca la Timişoara, presiunea va fi pusă pe echipa gazdă şi noi ştim cum să jucăm împotriva lor”, a încheiat Nikolic.