AcasăNews AlertUn nou amical, un nou eşec !

Un nou amical, un nou eşec !

Pandurii: Lazar – Popete, Chiricheş, Cardoso, Grecu – Băcilă, Voiculeţ, Nistor, Cristea, Brata – Lemnaru. Au mai jucat: Horvat, Hidişan, Apostu, Ciucur, Avramescu, Neagu, Voinea, Conrado

Universitatea Cluj s-a distrat cu Gyeongnam, echipă coreeană, care a primit un sec 4-0 la începutul săptămânii. Joi după-amiază Pandurii, a jucat contra acestei echipe sud coreene, însă n-a reuşit să repete „isprava” clujenilor. Ceva nu merge în jocul pandurilor, echipa lui Petre Grigoraş este ineficientă în atac, iar asta trebuie să fie un semnal de alarmă. Sunt probleme care trebuie rezolvate imediat, altfel misiunea în Liga 1 devine imposibilă. Joi seara am pierdut cu 2-1 în urma unui meci în care am arătat un fotbal modest.

Jucăm slab !

Pandurii au început bine meciul, şi în chiar minutul 2 oltenii au avut ocazia de-a deschide scorul, însă Brata a trimis cu capul puţin peste poartă. Apoi, jocul s-a „stins”, românii au plimbat mingea mai mult, însă fără a se apropia periculos de poarta coreenilor. Gorjenii au dominat jocul, au avut iniţiativa, posesia, însă din nou am suferit la finalizare. Gorjenii au ajuns greu la finalizare, astfel că meciul a fost unul lipsit de spectaculozitate. Rar, coreenii au trecut centrul terenului, iar în minutul 33 puteau deschide scorul după un şut de la 25 de metri, însă scos de la rădăcina barei de Lazar. Apoi, Cardoso a încercat să-l păcălească pe arbitru însă centralul a observat henţul clar făcut în careul advers de pandur în încercarea brazilianului de-a trimite mingea în plasă. Pe finalul primei reprize, Băcilă a tras din careu, dar portarul a respins cu greu.
    La pauză coreeni au schimbat toată echipa, în timp ce Grigoraş a trimis în teren aceeaşi garnitură. Jocul s-a schimbat imediat, asiaticii fiind cei care au trecut la conducerea jocului. Şi în minutul 48 sud coreeni au deschis scorul după ce un jucător asiatic a plecat din marcajul lui Popete şi a înscris după un lob din careu. Gorjenii au ripostat cu un şut din afara careului, dar pe lângă buturi. După aceea Pandurii a continuat să joace haotic, fără orizont. În minutul 80 Apostu s-a trezit singur în careu, a tras dar portarul coreean a respins. A fost cea mai mare ocazie a gorjenilor. Mai mult, în minutul 84 coreenii au mai marcat o dată după un şut din careu mingea a lovit transversala şi a intrat în poartă. La ultima fază a meciului gorjenii au marcat prin Conrado care de pe linia porţii a împins mingea în poarta goală, o formalitate.

Sâmbătă cu Jagodina

Pandurii va continua seria meciurilor amicale în Antalya. Astfel, sâmbătă gorjenii vor întâlni echipa de prima ligă din Serbia, FC Jagodia, meciul urmând a fi transmis în direct pe Digi Sport. Apoi, luni după-amiaza oltenii vor juca al cincelea amical din Turcia contra celor de la Lokomotiv Zagreb, joc transmis din nou de Digi Sport. Şi ultimul test din Antalya pentru Pandurii va fi televizat, miercuri 9 februarie contra celor de Cernomorets Varna.

„Le trebuie om de gol”

Fostul arbitru Ion Crăciunescu a vorbit despre Pandurii făcând o analiză la rece. Concluzia? Grigoraş este salvarea pandurilor, însă doar cu condiţia ca la Târgu Jiu să fie aduşi jucători de valoare care să şi marcheze. „Pandurii n-are multe ocazii, îi trebuie şi un atacant care să marcheze. Au lipsit 2-3 piese, iar unei echipe mici ca şi Pandurii atunci când îi lipseşte jucători se vede. Am mare încredere în Grigoraş că va reuşi să-i capaciteze pe jucători şi să-i facă să treacă cu bine. E genul de antrenor care face treabă bună la astfel de echipe. 2-1 e bine pentru Pandurii, scorul putea fi mult mai sever. Domnului Condescu îi va fi greu să construiască o echipă competitivă acolo.”, a comentat Ion Crăciunescu.