19.6 C
luni, aprilie 29, 2024
    AcasăNews AlertUn ochi plânge şi altul încruntat la Energia !

Un ochi plânge şi altul încruntat la Energia !

Cele două echipe ale clubului Energia au avut meciuri în week-end. Cei de la baschet au comis-o şi au pierdut la CSM Bucureşti, echipă cu care oltenii se bat pentru accederea în play-off. A fost 100-81, rezultat care spune cam totul despre cum s-au desfăşurat lucrurile în capitală. În schimb, la handbal deşi veneau după patru eşecuri la rând, Energia a strâns rândurile şi a fost la un pas de un succes important la Satu Mare. S-a terminat egal, 25-25, rezultat care nu-i mulţumeşte pe olteni.

Eşec contestat

Echipa de baschet Energia a cedat fără emoţii în capitală. Elevii lui Slobodan Nikolic au fost depăşiţi clar de o echipă care pierde greu acasă. CSM Bucureşti a fost o nucă prea greu de spart de Energia, aşa că a câştigat net un meci pe care l-a controlat de la un capăt la altul. Dovada e cea mai bună e că toate cele patru sferturi au fost adjudecate de gazde, 26-16, 22-20, 30-25 şi 22-20. Singurul jucător de la Energia care a încercat ceva şi i-a reuşit în acest joc a fost Stefan Nikolic autor a 24 de puncte. Cum Darby şi Troupe nu au rupt gura târgului, fiecare marcând 12 puncte, Energia a pierdut în capitală cu 100-81. La final, cei de la Energia s-au plâns de arbitraj şi au dat vina acestui rezultat pe seama arbitrilor.
    Acum pentru olteni urmează meciul de miercuri cu CSU Sibiu, joc capital pentru ce va urma mai departe. Dacă târgujienii nu câştigă acest meci, atunci şansele la play off scad considerabil, însă victoria nu garantează prea mult accederea în primele opt la finalul sezonului regulat. Oltenii trebuie să mai câştige şi meciurile cu Timişoara sau chiar cu campioana U Cluj, adică meciuri de pe teren propriu. Cu campionii vom juca lunea viitoare de la ora 19.00, jocul fiind live la tv.

Remiză cu gust amar

Prima parte a meciului de la Satu Mare a fost sub semnul echilibrului. Gorjenii au jucat de la egal la egal cu o echipă care se zbate în zona retrogradării şi care îşi vinde scump pielea având spectrul retrogradării în faţă. Gazdele au avut 1-0, însă vizitatorii au revenit şi au egalat la 2-2. Echilibrul s-a menţinut, a fost 3-3, apoi 6-5 pentru CSM, după care din nou egalitate, 9-9 în minutul 23. La pauză, Energia a avut un avans de două goluri, 9-11, iar partea a doua părea a fi la îndemâna oaspeţilor. Startul actului secund a fost furibund, Energia s-a desprins la 10-13, însă gazdele au revenit în minutul 39 la 13-14 pentru ca la jumătatea reprizei a doua să fie egalitate, 17-17. Timp de trei minute Energia nu a marcat nimic, iar CSM a înscris de două ori, aşa că s-a făcut 19-17. Din nou egalitatea s-a restabilit în minutul 52, 21-21, iar ultimele minute au fost extrem de intense. Energia a părut că se desprinde în câştigătoare în minutul 57 când oaspeţii aveau două goluri avans, 22-24, însă s-a terminat egal, 25-25.

La finalul partidei, preşedintele Gore Popescu era foc şi pară pe jucători., „Semieşec clar. Un punct pierdut pe mâna noastră. Am avut meciul în mână dar nu îmi dau seama de ce nu am putut să câştigăm. Posturi cheie din echipă au jucat slab, nu se poate ca interii să dea doar două goluri. Nu poţi câştiga un meci doar cu contraatacul şi faza a doua. Nici poarta nu ne-a ajutat în repriza a doua, atât Rădulescu cât şi Dragomir nu au scos nimic, deşi în prima parte Dragomir a fost senzaţional. Am pierdut un punct extrem de important, sunt dezamăgit. O să analizăm şi trebuie să facem ceva să-i trezim pentru că mai e timpul să câştigăm şi noi”, a comentat nervos Gore Popescu.