13.4 C
vineri, mai 17, 2024
    AcasăNews AlertUn ochi plânge şi altul râde la Energia

Un ochi plânge şi altul râde la Energia

Cele două echipe ale Energiei nu s-au concretizat. Una a câştigat în deplasare în timp ce cealaltă a pierdut acasă. Handbaliştii lui Liviu Andrieş au pierdut pe teren propriu contra Bucovinei Suceava, în timp ce baschetbaliştii au câştigat în deplasare la Dinamo.

Eşec frustrant

Programarea meciului de handbal a ora 11.00 poate fi o cauză a eşecului de ieri. Totuşi, Energia a greşit mai mult decât adversarii, iar asta s-a văzut în rezultatul final. Moldovenii au primit şi un avantaj din partea arbitrilor, iar la final toate au fost în favoarea sucevenilor. Ba chiar şi norocul a ţinut cu oaspeţii care au plecat cu două puncte mari de la Târgu-Jiu. Bucovina Suceava a condus 55 de minute ostilităţile pe tabelă, însă ratările Energiei din situaţii clare au pus capac la toate. După ce la pauză Suceava a avut 14-11, la final tabela a arătat 28-26 în favoarea vizitatorilor. Arbitrii Nica şi Barbu au pus umărul la victoria oaspeţilor, multe decizii importante fiind în favoarea moldovenilor care plătesc observator la fiecare meci pentru a nu fi furaţi. Şi cum furaţi nu au fost, iar avantajaţi da, moldovenii au câştigat. Ratările şi lipsa unui creier limpede care să pună în lumină favorabilă jocul Energiei, au contribuit decisiv la final. În plus, portarul oaspeţilor Şelaru a făcut minuni între buturi exasperându-l pe Asoltanei, un jucător de moral. Astfel, Energia a pierdut iar un ochi la Energia plânge.

Succes la baschet

Celălalt ochi de la Energia râde. Baschetbaliştii pregătiţi de Slobodan Nikolic s-au impus în capitală pe terenul lui Dinamo, scor 88-81. meciul a fost echilibrat, însă a fost decis de experienţa jucătorilor olteni care în momente cheie au punctat decisiv. Pe sferturi scorul a fost următorul: 22-18, 19-20, 15-25, 25-25, aşa că oltenii au câştigat. Prin acest rezultat, Energia rămâne în lupta pentru play-off.