AcasăNews AlertVictoria la Chiajna, antrenament pentru Braga !

Victoria la Chiajna, antrenament pentru Braga !

Gorjenii şi-au făcut ultimele reglaje pentru meciul anului de la Braga

Vicecampioana României, Pandurii şi-a respectat blazonul şi a reuşit să pună capăt seriei de meciuri fără victorie. Aseară, la Chiajna, târgujienii au făcut ceea ce trebuie şi au câştigat trei puncte de moral pentru meciul crucial pentru continuarea în cupele europene de joi de la Braga. Oltenii nu au avut prea mari probleme şi s-au impus la pas, jocul de aseară semănând cu un antrenament. Moral avem acum pentru Braga, urmează să mai şi îndrăznim să jucăm şi cu siguranţă ne vom califica.

Au mărşăluit în deplasare

Cristi Pustai a luat în serios meciul de la Chiajna şi a trimis încă din primul minut cea mai bună garnitură în teren. Gorjenii şi-au dorit victoria şi au obţinut-o. Ei bine, meciul de la Chiajna a început cu echipa noastră în atac, Breeveld creându-şi o situaţie bună de a marca. De partea opusă, Concordia a apelat doar la şuturi de la distanţă care au fost parate mai greu sau mai uşor de către Stanca. În minutul 28 confirm cursului jocului, Pandurii a marcat. Dintr-o fază în care Matulevicius nu a fost în stare să trimită mingea din careu în poartă, din cornerul rezultat şi executat perfect de Eric, fundaşul central Erico a marcat cu capul din 8 metri. La două minute distanţă se putea face 2-0, dar centralul Teo Crăciunescu a anulat reuşita lui Matulevicius din careu fără a avea un suport legal. Astfel, oltenii au fost văduviţi de un gol marcat corect. Până la pauză, oltenii au mai forţat, au şi reuşit să aibă câteva ocazii, Matulevicius, Breeveld sau Eric nereuşind să facă o diferenţă de două goluri pe tabelă.

După odihnă, Pandurii a continuat să atace. Nicoară a tras din careu, dar mingea nu a intrat în poartă, apoi Eric a şutat şi el de la 18 metri dar portarul Râmniceanu a respins. În minutul 55 oltenii au dat lovitura. Eric a driblat şi de la 18 metri a şutat fără speranţe pentru portarul advers. La trei minute oltenii au mai marcat o dată. Ciucur a driblat în dreapta, a şutat, Râmniceanu a respins în faţă iar Breeveld aflat în faţa porţii a îndeplinit o simplă formalitate. Se putea face chiar şi 4-0, dar Matulevicius a trimis din 8 metri mingea în bară. A fost momentul în care echipa lui Cristi Pustai a lăsat-oi mai moale, oltenii nu au mai pus în pericol poarta lui Râmniceanu, iar asta s-a văzut în joc. În minutul 80 Orlando da Costa a vrut să centreze de pe stânga, a lovit mingea greşit dar bine, balonul ducându-se exact în vinclul porţii lui Stanca. Era 1-3 cu zece minute înainte de final, de doi bani speranţă pentru ilfoveni. În minutul 84, visătoarea apărare a gazdelor a dat eroare, iar Eric a mai dat o pasă de gol, de data aceasta pentru Matulevicius care din 8 metri nu putea să rateze. Ei bine, scorul final a fost de 1-5, Ciucur a marcat cu un şut de la 18 metri.

Stanca, titular

Pentru prima dată în acest campionat, antrenorul Cristi Pustai a decis să-l titularizeze pe Răzvan Stanca în detrimentul celorlalţi doi goalkeeperi. Până acum, buturile pandurilor erau apărate de David Lazar, acesta fiind titular în toate meciurile de până acum. Ei bine, gafele din meciul cu Astra giurgiu l-au făcut pe David Lazar să nu mai prindă nici măcar lotul. În jocul de aseară de la Chiajna, titular a fost Stanca, iar rezervă Pedro Mingote. În schimb, în Europa League, Cristi Pustai a mizat alternativ pe Stanca şi Mingote, joi contra celor de la Braga între buturi fiind Stanca, aşa că peste trei zile în returul din Portugalia titular va fi Pedro Mingote.