AcasăNews AlertVictoria lui Darby

Victoria lui Darby

Echipa lui Slobodan Nikolic a reuşit o mare victorie în campionat. una obţinută dramatic contra unei trupe care anul acesta se va bate la primele trei locuri, BC Timişoara. cu ambiţie, determinare dar şi având în spate un public frenetic, oltenii au răpus Timişoara la Târgu-Jiu. S-a terminat 90-89, meci încheiat după prelungiri cu un coş marcat în ultima secundă de Louis Darby. Acest american face furori la Energia, pe lângă faptul că marchează, recuperează mingi mai face şi spectacol. De departe, Darby e cel mai tare baschetbalist care a jucat pentru echipa olteană şi cu greu poate fui egalat. Acum, pe lângă faptul că a marcat coşul victoriei în ultima secundă, jucătorul a marcat şi 37 de puncte reuşind şi 12 recuperări. Americanul deşi a adus victoria nu s-a declarat mulţumit total de evoluţia lui. „A fost o victorie a echipei. Chiar dacă am înscris eu 37 de puncte, îmi reproşez că am ratat prea multe libere şi am avut unele acţiuni mai puţin inspirate şi poate asta ne-a dus în prelungiri şi n-am câştigat în timpul regulamentar. Este o victorie importantă, Timişoara este o echipă bună şi noi am arătat că putem juca la un nivel ridicat chiar şi împotriva echipelor bune”, a declarat Louis Darby. Antrenorul oltenilor, Slobodan Nikolic era fericit şi a recunoscut că o parte a succesului a venit şi datorită fanilor. „Lumea a venit la sală, ne-a ascultat apelul şi am avut avantajul galeriei şi le mulţumim pentru asta. Spuneam că dacă vom avea suportul sălii şi dacă Darby va juca aşa cum a făcut-o, echipa va da 200%. Am bătut o echipă foarte bună, care are minim nouă jucători foarte buni. Dacă pierdeam era puţin nedrept pentru că 37-38 de minute am avut avantaj de 4-6 puncte. Ultima aruncare a lui Darby este răsplata pentru munca colectivă pe care am depus-o. Victoria este mult mai importantă decât cele două puncte pe care le avem acum în clasament. Sfean Nikolic, Darby, Steffel, Giles şi ceilalţi sunt jucători de moral, care au un imbold atunci când câştigă astfel de meciuri. Mergem acum la Asesoft, un meci foarte greu, apoi vine Mediaşul acasă, iar dacă vom trata meciul cu încredere putem obţine încă o victorie”, a mai spus Nikolic.