sâmbătă, mai 18, 2024
    AcasăNews AlertVictorie chinuită, dar rămâne victorie!

Victorie chinuită, dar rămâne victorie!

Energia Pandurii Târgu Jiu – CSM Ploieşti 27-25 (14-12)
    Energia: Jelovcan, Rădulescu, Motoi – V. Popescu, Apolzan (6 goluri), Asoltanei (2 g), Dragnea (2 g), Ilieş (3 g), Cărăgui, Enache, Şandru (7 g), Giotoiu (5 g), A. Popescu, Mazilu (2 g), Mledenciu. Antrenor: Liviu Andrieş.

CSM: Druţu, M. Dumitru, A. Dumitru – Stăncioiu (1 gol), Nenitsa (6 g), Roman (3 g), Zamfir (4 g), Botezatu (2 g), Rouă (1 g), Enescu (4 g), Micu, Onyejekwe (3 g), Preţea (1 g), Pîesalru, Sobtirică, Ungureanu. Antrenor: Dragoş Dobrescu.

Arbitrii: Radu Iliescu – Doru Manea.

Sala Sporturilor Târgu-Jiu, spectatori 600

Liviu Andrieş are viaţă grea în acest sezon la Energia. Fără a dispune de un lot numeros din punct de vedere valoric, antrenorul trebuie să mizeze pe acelaşi nucleu de jucători, ceea ce face ca rezultatele pozitive să vină greu. Oricum, la debut putem trece echipa pe plus, Energia reuşind să câştige contra celor de la CSM Ploieşti.

Răsturnări de situaţii

Nu are bancă de rezerve. Sau mai bine spus, Andrieş Nu are rezerve de valoarea titularilor. Când cei 8-9 jucători de bază obosesc echipa nu mai merge. Lucrul e dovedit şi confirmat în meciul cu CSM Ploieşti. Trupa lui Andrieş a avut multe momente bune, însă şi clipe în care Energia era ca un boxer aflat la podea. Totuşi, cu cap, oltenii au tranşat soarta meciului în favoarea lor. Meciul a început sub semnul echilibrului însă cu gazdele în uşor avantaj. Asta până prin minutul 25 când vizitatorii au întors rapid tabela în favoarea lor de la 8-7 la 8-9. Dar, imediat gazdele şi-au revenit şi au câştigat actul la două goluri distanţă, 14-12. După odihnă, Energia a intrat cu motorul uşor neturat, iar oaspeţii asta au aşteptat. Un sfert de oră de chin pentru cei de pe bancă, din teren şi din tribună. Energia nu juca nimic, în timp ce adversarii păreau a fi stăpânii partidei. Era 17-20 în minutul 45, iar finalul se anunţa a fi unul cel puţin tensionat. Dar, oltenii au strâns rândurile şi au reuşit să întoarcă soarta partidei. Au macat opt goluri şi au primit doar unul singur într-un interval de zece minute şi s-a ajuns la 25-21 în minutul 55. Dar, din nou arţăgoşii de la Ploieşti au revenit şi în minutul 59 scorul era 26-25. Însă, Apolzan a marcat cu câteva secunde înainte de final şi a adus o victorie muncită dar şi chinuită. Victoria rămâne victorie, iar Energia şi-a trecut în cont două puncte atât de importante pentru clasarea în primele şapte poziţii.

„Din fericire am câştigat. Jocul a lăsat de dorit, mă aşteptam. V-am spus că mi-e teamă de acest joc. Ploieştiul a venit să se agaţe de acest joc pentru că au un program infernal şi, după cum s-a văzut, s-a întărit foarte mult în comparaţie cu anul trecut, o echipă agresivă, impunătoare din punct de vedere fizic, dar bine că am găsit soluţii şi am reuşit să câştigăm. Îi felicit pe băieţi pentru victorie, mai puţin pentru joc, dar contează până la urmă cele două puncte obţinute”, Liviu Andrieş, antrenor Energia

„Să fim fair-play, trebuie să recunoaştem că victoria a aparţinut echipei gazdă. Două echipe tinere, cu ambiţie, ce încearcă să ajute cât mai mult echipa. Acum cred că a fost ziua Târgu Jiului. În fiecare meci mergem la victorie, ştiam că la Târgu-Jiu e echipă tânără cu care ne puteam bate şi ne-am bătut, dar nu a fost ziua noastră. Cred că Energia era o echipă de teapa noastră şi o puteam bate. Nu mai e Târgu-Jiu de acum patru ani, dar sunt tineri care şi-au făcut datoria, un Şandru, portarul. Ei au făcut diferenţa plus publicul”, Dragoş Dobrescu, antrenor CSM

Echipament cu noroc

Energia a jucat şi sâmbătă seara în echipamentul gri cu verde, cel care este de bază pentru trupa lui Andrieş în acest campionat. Achiziţionat de la Anasport, echipamentul Legea le-a purtat noroc energeticienilor care au luat cele două puncte din meciul cu CSM Ploieşti.