marți, mai 14, 2024
    AcasăNews AlertVictorie chinuită!

Victorie chinuită!

Echipa de handbal Energia Pandurii a câştigat cu mari emoţii meciul cu Dinamo

Energia: Jelovcan (7 intervenţii), Rădulescu (11 intervenţii), Motoi – Cărăgui, V. Popescu (3 goluri), Apolzan (2), Asoltanei (6), Dragnea (2), Ilieș (1), Enache, Şandru (5), Giotoiu (1), A. Popescu (1), Mazilu (4), Mledenciu (4). Antrenor: Liviu Andrieş.

Dinamo: Borodi (12 intervenţii), Anghel – Ivan, Capotă (10 goluri), Dumitru, Săulescu (4), Marin (2), Băluţ (2), Constantin, Cojocea (4), Dedu (2), Vasile, Grigore. Antrenor: Sebastian Bota.

Arbitrii: Gabriel Badiu – Ioan Barbu (Cluj Napoca).

Echipa de handbal Energia Pandurii nu-şi revine total. Cu Dinamo, Energia a jucat slab, a fost pe punctul de a furniza o surpriză neplăcută, însă până la urmă la a triumfat. Un câştig amar. Din păcate, ceea ce anticipam se configurează: Energia se va mulţumi doar cu supravieţuirea. Liviu Andrieş are viaţă grea la Energia. Tehnicianul trebuie să facă faţă unui campionat nebun cu un lot subţire valoric. Asta cel puţin până la iarnă când şeful secţiei de handbal promite că va aduce doi jucători pentru linia de 9 metri. Însă până atunci trebuie să vedem ce facem. La Timişoara, Energia a prins o zi bună, dar a pierdut. Acum cu Dinamo, trupa lui Andrieş a prins o zi mizerabilă, dar a câştigat. În mod normal, într-un meci Dinamo trebuie să defilezi. Motivele le spune chiar antrenorul dinamovist, Sebastian Bota. „Am fost la aceeaşi valoare cu Energia care are o echipă mult mai valoroasă. Noi avem o echipă de copii cu doar patru jucători ceva mai experimentaţi. Îmi pare rău, asta este, mergem mai departe. Avem lung, Dinamo e la evitarea retrogradării”, spune Bota. Tot acolo se pare că suntem şi noi. Asta după ce au arătat handbaliştii în meciul cu Dinamo. şi în ce chinuri am reuşit totuşi victoria.

Pentru meciul cu Dinamo, oficialii de la Energia au luat în calcul doar victoria. Era necesar pentru ca Energia să nu-şi schimbe obiectivul din clasarea în primele 7 locuri în evitarea retrogradării. Debutul de meci cu Dinamo a fost horror. Gorjenii au avut nevoie de cinci minute să marcheze, şi au făcut-o la scorul de 0-3. Startul meciului fusese ratat. Totuşi, gazdele au revenit şi până la jumătatea primei părţi au marcat de şase ori consecutiv iar scorul devenise 8-5. Totuşi, oaspeţii au egalat la 9-9, iar până la finalul primei reprize s-a mers cap la cap, 14-14 la pauză. După odihnă, gazdele au început din nou prost meciul, în şapte minute au marcat o dată iar oaspeţii de patru ori, aşa că s-a ajuns la 15-18 în minutul 37. Dinamo a mai condus în minutul 40, scor 17-19. Apoi, Energia a preluat controlul, a trecut în avantaj, 21-19, însă nu a fost suficient pentru că oaspeţii au egalat la 21 în minutul 47. Trei minute mai târziu tabela arăta un avans pentru gazde de un gol, însă de acolo s-a rupt filmul. Dinamo a greşit în atac, aşa că oltenii s-au impus cu 29-24.

Jucătorii criticaţi

La final, antrenorul Energiei era foc şi pară pe elevii lui. „Sunt mulţumit doar de rezultat. Celelalte comentarii nu-şi au rostul. Nu înţeleg cum trecem de la o stare la alta aşa de uşor. La Timişoara am avut o evoluţie bună, acum am tratat cu uşurinţă momentele decisive. Am ratat mult, singuri cu portarul, ratări de la 7 metri. Nu prea jucăm mai nimic în atac, fiecare încearcă să rezolve problema, nu avem răbdare. Din păcate jucătorii consideră că pot rezolva meciul singuri. Bine că am luat punctele, erau foarte importante pentru configuraţia clasamentului pentru că jucam acasă”, a comentat Andrieş. Tehnicianul se plânge de lipsa cel puţin a unui jucător de valoare. „Nu ştiu ce se întâmplă cu jocul echipei. Nu avem un creier limpede care să construiască şi să aibă răbdare. La noi coordonatorul în loc să coordoneze jocul el accelerează şi face cele mai multe greşeli. În apărare avem momente în care în loc să fim un grup ne desfacem şi fiecare e pe cont propriu. Asta este. Avem doar atacanţi, apărători avem doar câţiva. Ei nu înţeleg că apărarea e importantă în handbalul de astăzi, dacă nu faci şi apărarea e greu. Evidenţiaţii sunt Rădulescu şi Mledenciu. Cei doi au ieşit în evidenţă, Mledenciu a rezolvat finalul meciului iar Rădulescu a avut în repriza a doua mai multe intervenţii care ne-au ajutat”, a mai declarat Andrieş.

Apolzan căzut în dizgraţie

Anul trecut, Darius Apolzan a fost golgeterul echipei dar şi al Ligii Naţionale. Reuşitele extremei au ajutat mult Energia. Acum, jucătorul traversează o perioadă mai grea, iar asta se vede şi în jocul Energiei. Pentru moment, Andrieş s-a decis şi îl va ţine rezervă pe Apolzan. „Lui Apolzan i s-a urcat la cap că a fost golgheter şi a prins puţin naţionala şi are impresia că totul se învârte în jurul lui. Începând din acest moment îi va fi greu să mai intre. Şi după meciul de la Timişoara am spus că nu mai joc cu el, dar cum Mledenciu a fost răcit şi nu a fost la antrenamente am fost nevoit să joc tot cu Apolzan. Nu am ce să mai fac, i-am tot dat şanse, am tot mers pe mâna lui dar degeaba”, a spus Andreiş despre Apolzan.