AcasăNews AlertVictorie cu Reşiţa

Victorie cu Reşiţa

Energia a reuşit să treacă cu bine peste un prim hop din cele patru pe care le au în acest final de campionat. Gorjenii au câştigat clar şi meritat cu UCM Caraş Severin, scor 23-19. A fost un meci echilibrat doar în prima parte, când gazdele au ratat extrem de mult, însă nici vizitatorii nu s-au lăsat mai prejos. Astfel, la pauză a fost 8-9, un rezultat întâlnit mai rar în handbal. „S-a ratat mult”, a fost concluzia lui Andrieş. În partea a doua situaţia s-a schimbat, Energia a jucat mai bine şi a întors soarta meciului, aşa că s-a terminat 23-19. „O victorie muncită. Trebuia să câştigăm. Suntem în cărţi, dar trebuie să o luăm pas cu pas. Am încercat să folosesc, mai ales în partea a doua a meciului, o echipă pe care, să sperăm, o vom folosi şi anul viitor. Încercarea noastră a dat roade şi am câştigat. În prima repriză am făcut multe greşeli la finalizare, dar în repriza a doua am reuşit să eliminăm aceste greşeli şi s-a văzut pe tabela de marcaj. Problemele ne-au întărit, a trebuit să găsim soluţii. Se vede clar aportul lui Paul Giotoiu în apărare. În ultimele jocuri apărarea şi-a făcut treaba foarte bine. Luăm în jur de 19-20 de goluri, ceea ce este extraordinar. Chiar dacă mai avem probleme în atac, le rezolvăm cu apărarea şi acesta este un lucru foarte bun. Este ceea ce voiam eu la începutul campionatului. Dacă nu se întâmpla acea accidentare a lui Paul era exact ceea ce ne propusesem, adică apărare puternică, un contraatac şi faza a doua şi, chiar dacă puteam să mai greşim pe atac, rezolvăm cu apărarea”, a spus Liviu Andrieş, antrenorul Energiei.