10.1 C
miercuri, mai 15, 2024
    AcasăNews AlertVictorie de senzaţie pe Bega

Victorie de senzaţie pe Bega

Gorjenii au învins aseară la Timişoara după un meci dramatic în care au fost conduşi de două ori şi rămân în topul Ligii 1

ACS Poli: Nuno Claro – Nohai, Ov. Petre, Petrovic, Poparadu (53 Marovic) – Belu, Trandu – Popovic (46 Bărbuţ), Gorobsov (38 Boldea), Nanu – Syekely. Antrenor: Aurel Şunda

Pandurii: Stanca – Unguruşan, Mamele, Paraskevs, Momcilovic – Anton, Breeveld – Buleică, Eric, Dos Santos (61 Ciucur) – Matulevicius (71 Distefano). Antrenor: Cristi Pustai

Stadion: Dan Păltinişanu

Au arbitrat: Adrian Cojocaru, Bogdan Velicu, Laszlo Imre.

Cartonaşe galbene: Ov. Petre (11) / Unguruşan (30)

Pandurii este o echipă care se respectă şi după ce anul trecut a devenit vicecampioana României în acest sezon târgujienii trebuie să ţină steagul sus. Aseară la Timişoara, echipa lui Cristi Pustai a arătat multă maturitate şi respectând fotbalul a fost la final răsplătită de fotbal. Oltenii au fost conduşi de două ori dar de fiecare dată au revenit iar la final s-au şi distanţat decisiv. Victoria de la Timişoara în faţa lui ACS poli Timişoara o aduce pe Pandurii în plutonul fruntaş al Ligii 1.

Greu cu erori
    La revenirea în Liga 1 după eşecul de la Fiorentina, Pandurii a avut mult de tras contra lui ACS Poli Timişoara. Pandurii a început greoi meciul cu Poli Timişoara, iar adversarii i-au taxat. În minutul 6 apărarea pandurilor dormea, iar Szekely scăpat din marcajul lui Paraskevas a marcat din interiorul careului de 16 metri. Oltenii au acuzat locul golului, iar după alte şase minute gazdele puteau marca din nou prin Szekely, dar Stanca a reţinut balonul trimis de atacantul care deja marcase. Posibil, gorjenii acuzau şi o stare de oboseală după meciul de la Firenze, dar nici în faţă nu aveau nişte adversari prea puternici. ACS Poli este o echipă ambiţioasă, pragmatică şi atât.

Gorjenii defavorizaţi de arbitraj

De prin minutul 15 bănăţenii nu au mai ajuns la poarta lui Stanca, dar minute bune nici gorjenii nu au ajuns în careul lui Claro. Abia prin minutul 32 târgujienii au pus în pericol poarta lui Nuno Claro. Eric a executat un corner, balonul a fost disputat în careu de Paraskevas şi un adversar, apoi a ajuns la Momcilovic care a tras la poartă iar pe traseu Dos Santos a deviat balonul în poartă de lângă Ovidiu Petre. Golul a fost anulat inexplicabil şi eronat. Fostul şef al arbitrilor din România, Ion Crăciunescu a comentat faza golului anulat de arbitrii. „Niciodată nu e off-side la acea fază. Nu ştiu de ce nu au validat golul. E un gol perfect valabil. Semnalizare eronată a lui Velicu. Jucătorul de la Pandurii care a trimis cu capul mingea în poartă a fost tot timpul în poziţie corectă de gol”, a comentat Ion Crăciunescu. După acel gol anulat greşit, gorjenii au forţat egalarea. Dos Santos a tras din careu din voleu dar peste poartă, iar apoi pe final de repriză ocaziile s-au succedat la poarta lui Nuno Clar. Mai întâi Eric a tras din lovitură liberă de la 25 de metri, dar portarul timişorenilor a scos de lângă bară. Apoi, tot Eric a trimis balonul din 8 metri în bara laterală, pentru ca în secundele de prelungire Momcilovic să reuşească egalarea cu un şut de la 25 de metri din lateral dreapta.

Dominaţie teritorială

În partea a doua s-a jucat doar la o poartă. Pandurii a dominat teritorial jocul, timişorenii reuşind cu greu de câteva ori să iasă din propriul teren. ACS Poli Timişoara este o echipă mediocră, o echipă rudimentară care s-a apărat continuu. Efectiv timişorenii nu au contat pe faza de atac în partea a doua, Pandurii asediind terenul advers. Cu o apărare aglomerată, Timişoara a încercat prin mijloace discutabile din punct de vedere fotbalistice să oprească tăvălugul pandurilor. Aşa se face că oltenii au avut o posesie „made in Barcelona” de acum un an cu pase repetate şi multe acţiuni în terenul advers. Abia în minutul 62 a ieşit o primă ocazie, Buleică ratând din poziţie ideală, dar a şutat pe lângă. Au urmat apoi alte două şuturi ale lui Ciucur intrat şi el în teren, dar şi o lovitură de cap al lui Eric prinsă de Nuno Claro. Cu 20 de minute înainte de final, Matulevicius a fost trecut pe margine, Eric împins vârf de atac, iar la câteva secunde Ciucur a mai tras la poartă, dar din nou pe lângă. Gazdele au scăpat în minutul 74 pe contraatac, fundaşii pandurilor nu s-au dezminţit, au greşit din nou, de data aceasta pasul la off-side iar Bărbuţ a marcat. Neavând ce pierde, târgujienii s-au aruncat în atac iar Eric a marcat din centrarea lui Unguruşan. La cum se jucase nici măcar egalul nu era corect pentru că Poli Timişoara a făcut un anti joc în timp ce Pandurii a atacat şi a forţat victoria. Şi în minutul 82 Distefano a marcat golul de 3-2 cu un şut de la 30 de metri la colţul scurt. Un gol de generic tv şi care a făcut dreptate.