11.9 C
duminică, mai 5, 2024
    AcasăNews AlertVictorie îngrijorătoare!

Victorie îngrijorătoare!

Pandurii a câștigat, dar echipa lui Edi Iordănescu a arătat câteva lacune pe final ce dau de gândit

Petrolul Ploiești este o echipă periculoasă, iar cei de la Pandurii au fost la un pas de un dezastru. Echipa lui Edi Iordănescu a jucat bine 70 de minute după care gradul de concentrare al celor din teren a scăzut brusc, oferind ocazia adversarilor să intre efectiv în meci. De la 3-0 și un joc ce curgea într-o direcție, s-a ajuns la 3-2 și multe griji în tabăra pandurilor. „Greșelile personale mă îngrijorează”, este sincer Edi Iordănescu, cel care a trăit meciul în tribuna oficială, fiind suspendat.

sport-01-25

De la 3-0, la 3-2

Meciul propriu zis a fost unul care a avut două fețe. Gorjenii au început tare, au marcat prin Cristi Săpunaru din penalti după ce Ciucur a fost faultat în careu, apoi, imediat după pauză, Filipetto a marcat pentru 2-0, pentru ca la finalul primului sfert de oră din repriza a doua, Ioan Hora să marcheze un super gol. Așadar, cu jumătate de oră înainte de final scorul era 3-0 și în jocul pandurilor a intervenit relaxarea. Oaspeții au marcat în minutul 75 prin Marinescu, cel care i-a furat mingea lui Vasco în careu, după care Lemnaru a marcat pentru 3-2 în minutul 93, iar lumea a început să se teamă că gorjenii pot rata victoria. Însă, s-a fluierat finalul și Pandurii a obținut victoria, însă în urmă au rămas și multe semne de întrebare.

Bune și rele…

Ei bine, tocmai această relaxare i-a picat cu tronc lui Edi Iordănescu. „Facem greșeli, multe dintre ele pentru că nu luăm deciziile corecte, alte greșeli sunt neprovocate și asta este îngrijorător. Sunt greșeli simple de joc care ne afectează consistența și latura estetică care mă interesează mai puțin, importante fiind rezultatele. Mă preocupă claritatea și consistența. Reapar greșelile individuale care afectează și inflențează rezultatul final. Greșeli pe care le-am făcut în trecut și pe care le eliminasem, dar acum au reapărut. Mă nemulțumește că nu este prima dată când ne detașăm pe tabelă și apare starea de automulțumire și relaxare. Acum a fost la anumiți jucători. Este un grad mare de supărare pentru că în loc să mai marcăm la 3-0 am primit două goluri. Eram o apărare cu goluri puține, dar am primit acum două goluri”, a comentat Iordănescu. Antrenorul pandurilor a văzut și partea plină a paharului. „Mă bucură foarte tare punctele. Veneam după o întrerupere care putea să ne afecteze. Am reintrat în competiție cu o victorie, am venit după un eșec la Iași, o mare nedreptate și care ne-a afectat din punct de vedere mental. Am trecut cu bine peste acest moment. Am avut foarte multe momente în care am dominat jocul prin poziționare, determinare, am fost o echipă care și-a creat ocazii de poartă, noi am fost preocupați de joc. Am adus mingea în treimea adversă, în careul advers, iar asta înseamnă automastime și eficiență”, a mai spus Iordănescu. Tehnicianul are și o concluzie. „La iarnă vom face o analiză complexă, este posibil ca anumiți jucători care nu se reușesc să se ridice la standardele să nu se mai găsească printre noi și la primavără”, a încheiat antrenorul pandurilor.

Pandurii: Mingote – Ungurușan (min. 69 Pleașcă), Vasco, Filippetto, Momcilovic – Săpunaru, Droppa – Ciucur (min. 82 Khalouta), Nistor, V. Munteanu (min. 62 Trifu) – Hora. Antrenor: Edi Iordănescu.

Petrolul: Pecanha – Peteleu (min. 75 Lemnaru), Tudose, Benga, Faug-Porret – Bucșa, Ropotan – Nepomuceno, Zoubir, Varga (min. 64 Marinescu) – Moussa (min 75 Tamuz). Antrenor: Mihai Stoichiță.

Arbitri: Andrei Chivulete – Sebastian Stoianov, Vlad Bârleanu.

Cartonașe galbene: Faug-Porret (10), Varga (45), Pecanha (67)

Stadion „Municipal”, Drobeta Turnu Severin, spectatori: 300

Au marcat: Săpunaru (min. 20), Filippetto (min. 47), Hora (min. 58) / Marinescu (min. 75), Lemnaru (min. 90+3)