AcasăNews AlertVictorii pe linie la handbal și baschet

Victorii pe linie la handbal și baschet

Steaua și HC Vaslui au cedat la Târgu-Jiu

Cele două echipe de la Energia au reușit în week-end să câștige meciurile jucate pe teren propriu. Echipa de baschet s-a impus în fața Stelei, scor 79-76, în timp ce echipa de handbal de la Energia a câștigat duelul cu HC Vaslui cu scorul de 25-19.

sport-002-2

Victorie importantă la baschet

Primii care au câștigat au fost cei de la baschet, Energia impunându-se cu 79-76 în fața Stelei. A fost un meci extrem de spectaculos, o partidă pe care gorjenii au câștigat-o pe final grație unui joc perfect în ultimele 10 minute. „Este o victorie uriașă pentru noi, după rezultatele foarte bune pe care le-am avut în Europe Cup. Am reușit să câștigăm în fața unei echipe foarte puternice. Steaua este o echipă foarte solidă, experimentată, cu jucători români și străini de valoare, o echipă care pierde greu, chiar și în deplasare. Simt că ne-am făcut meciul mult mai dificil decât a fost pentru noi. A fost și datorită reacției noastre foarte slabe în zonă în fața Stelei. Am văzut în primele două sferturi cu precădere, dar și în celelalte două sferturi, că atunci când au făcut apărare om la om, le-a fost foarte greu să găsească soluții împotriva opțiunilor noastre ofensive. În ultimele 15 minute a fost un meci similar cu cel cu U BT Cluj. La fel ca și atunci, și acum decizia noastră tactică de a merge în apărare-zonă în ultimele cinci minute din meci ne-a oferit victoria”, a declarat Antonis Constantinides.

sport-02-2

Superiori moldovenilor

Și cei de la handbal au câștigat contra celor de la HC Vaslui. Și acest joc a fost unul atractiv din punct de vedere al nivelului de spectaculozitate. Cei de la Energia s-au impus cu 25-19, o victorie care poate cântări mult la finalul stagiunii. În cazul în care cele două echipe se vor afla la egalitate de puncte, atunci gorjenii vor fi superiori datorită rezultatelor din meciurile directe. În tur, la Vaslui, Energia a pierdut cu 30-25, așa că victoria la șase goluri diferență oferă un avantaj mare oltenilor. „Vreau să felicit echipa din Vaslui. A jucat foarte bine. Ne-a surprins un pic cu apărarea avansată, mai ales la începutul meciului când nu am găsit un răspuns la această apărare. Apoi am reușit să desfacem apărarea lor, dar problema a fost a greșelilor în atac. Știam că dacă vom face greșeli în atac, oaspeții fac bine faza a doua și contraatacul. Apărarea și poarta a făcut diferența în acest meci. Ne-am apărat foarte bine în repriza a doua și am reușit să punctăm pe atac. Șelaru a fost extraordinar. Nu le-am spus jucătorilor la începutul meciului despre acest lucru, dar aveam în cap acest lucru, atât eu, cât și Sorin. La ultimul time-out le-am zis să nu se relaxeze, să joace până în ultimul moment, și dacă se poate să câștigăm la șase goluri. Am reușit acest lucru, dar trebuie să câștigăm toate meciurile de acasă, dar și undeva afară, dacă vrem în play-off. Mai sunt jocuri și avem timp. Va fi greu, dar nu cedăm”, a comentat Bozo Rudic.

și antrenorul celor de la Vaslui, Sandu Iacob a vorbit la final. „Energia a fost o echipă care a găsit mai multe soluții pe faza de atac decât echipa echipa noastră. Noi am pierdut meciul în faza de atac. Poate părea că a fost un meci dur, dar datorită faptului că fiecare echipă, fiecare jucător își dorește să câștige, uneori nu discerni nivelul la care ar trebui să își atace adversarul și poate din cauza asta din tribună se vede foarte agresiv. Din teren știm că nu este așa. Pentru faza de contraatac, din punctul meu de vedere, este bine să-l lăsăm pe jucătorul care scapă singur cu portarul să se ducă să încerce să înscrie. Acestea sunt faze periculoase, dar celelalte, când jucătorii sunt față în față, fac parte din joc și le acceptăm. Mai mult sau mai puțin o finală pentru accesul pentru play-off. Mai sunt 30 de puncte puse în joc, iar echipa care reușește să-și câștige cel puțin meciurile de acasă, este nevoie și de victorii afară. Și pentru Tg-Jiu și pentru Vaslui va fi la fel de greu pentru a prinde play-off-ul”, a spus Iacob.