9.2 C
joi, aprilie 25, 2024
    AcasăNews AlertViitorul Târgu Jiu, învinsă în debutul Ligii a II-a

Viitorul Târgu Jiu, învinsă în debutul Ligii a II-a

Viitorul Târgu Jiu a pierdut primul meci din noua ediție a Ligii a II-a. Echipa gorjeană a cedat pe teren propriu cu CSC Dumbrăvița, scor 0-1.
    Jucătorii de la Viitorul Târgu Jiu au ajuns greu la poarta echipei din Timiș. Meciul s-a jucat și pe o căldură sufocantă.

Ghinescu a transformat un penalty, în minutul 24, după care echipa oaspete s-a baricadat în apărare.

Viitorul a avut puține ocazii de a înscrie. Dulca a ratat cea mai mare ocazie în minutul 69, când mingea șutată din fața porții a trecut, apoi, peste poartă.

„Am fi avut mare nevoie de această victorie“

Florin Stîngă, antrenorul echipei Viitorul Târgu Jiu, a spus că jucătorii săi nu au știut să desfacă apărarea formației din Timiș: „Am făcut doar una sau două greșeli pe fază defensivă și am luat un gol foarte simplu, după care nu am mai avut puterea să înscriem. Am suferit pe fază ofensivă. Trebuie să muncim mai mult și să reglăm și acest lucru. E greu să alergi 90 de minute pe o asemenea căldură. Sunt convins că, dacă am fi avut avantaj, altcumva s-ar fi desfășurat jocul. Cred că rezultatul a fost nedrept, dar așa este în fotbal. Îmi pare rău că am început așa prost. Am fi avut mare nevoie de această victorie, pentru că ne așteaptă un campionat greu și ar fi fost un rezultat de moral. Nu cred că adversarul a avut vreun șut pe poartă în repriza secundă, dar noi nu am reușit să marcăm. Am știut că se vor apăra pe două linii, am pregătit chestia asta, dar pe teren jucătorii fac diferență. Sunt convins că, pe viitor, lucrurile se vor schimba”.
    Viitorul Târgu Jiu va juca, în etapa următoare, cu Politehnica Iași.