11.8 C
joi, martie 28, 2024
    AcasăNews AlertWeekend fericit la Energia

Weekend fericit la Energia

Cele două echipe ale clubului gorjean au reuşit să câştige meciurile din campionat

Fericire este cuvântul de ordine la Energia. Nici nu se putea altfel după un final de săptămână în care ambele echipe de sport ale CS Energia au reuşit victorii în campionatele unde participă. Rar s-au sincronizat cele două echipe să câştige în acelaşi weekend, aşa că victoriile de la baschet şi handbal din aceste zile sunt de toată lauda.

Spectacol la baschet

Prima echipă a clubului gorjean intrată în scenă a fost cea de baschet. Trupa lui Slobodan Nikolic nu avea cum să piardă meciul de pe teren propriu contra echipei BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc. Zis şi făcut. Energia s-a impus cu scorul de 101-78. Pe sferturi situaţia a stat în felul următor: 31-13, 14-19, 30-23 şi 26-23. Astfel, un succes fără nicio emoţie, o bună oportunitate pentru baschetbalişti să facă şi spectacol pentru cei 800 de fani veniţi la sală. „Victoria era foarte importantă pentru noi, era primul meci acasă, este un plus şi pentru moralul echipei. Cred în viitorul acestei echipe, însă mai avem de muncă mai ales în apărare. Putem face o apărare mult mai bună, sunt mulţumit că avem doar 16 mingi pierdute. Avem şi unele probleme, accidentările lui Steffel şi Mocanu. Vom vedea cât de grave sunt”, a declarat Slobodan Nikolic la finalul meciului. Cel mai bun marcator al meciului a fost Brice Kabengele, jucător ce a avut 20 de puncte, urmat de Steffel cu 19 puncte şi Fields 18 puncte.

Victorie utilă la handbal

Şi echipa de handbal masculin Energia Pandurii a reuşit în acest final de săptămână să-şi treacă în cont o victorie. Trupa lui Liviu Andrieş a avut o misiune mult mai grea jucând în deplasare contra unei echipe cu pretenţii la primele opt locuri, CSM Bucureşti. Şi chiar dacă adversarii au fost mai tot timpul la conducerea jocului, atunci când trebuia oltenii au apăsat pedala de acceleraţie şi au reuşit să întoarcă tabela în favoarea lor. Astfel, după 17-15 la pauză, Energia a stat în permanenţă la puţine goluri în spatele celor de la CSM, iar în ultimele zece minute a declanşat sprintul care s-a dovedit a fi unul câştigător. Astfel, chiar dacă până în minutul 50 CSM a condus în marea majoritate a timpului, Energia a ştiut să-şi drămuie forţele pentru a avea un final de meci fericit. S-a terminat 27-31, victorie a Energiei în deplasare care o duce în primele cinci locuri din Liga Naţională.

„A fost un weekend care aş vrea să se repete de fiecare dată. E bine că am câştigat cu ambele echipe, iar asta înseamnă că am făcut oameni fericiţi, unii la sală iar alţii în faţa micilor ecrane”, Gore Popescu, preşedinte Energia.