18.1 C
duminică, mai 19, 2024
    AcasăSocialTinerii gorjeni, pe locul III în Campionatul Naţional al Ştafetei Munţilor

Tinerii gorjeni, pe locul III în Campionatul Naţional al Ştafetei Munţilor

Tinerii gorjeni sunt pasionaţi de drumeţii montane. O dovedesc ori de câte ori au ocazia iar Asociaţia Drumeţii Montane vine în sprijinul lor. 60 de tineri înscrişi în proiectul Jnepenii, care se desfăşoară sub egida Asociaţiei Drumeţii Montane, au participat în perioada 14-16 iunie 2013 la activităţi de drumeţie, escaladă şi teste teoretice cu întrebări grilă din ecoturismul românesc. Majoritatea tinerilor participanţi sunt elevi ai Şcolii Generale Nr.1 din Motru. Aceştia au fost împărţiţi în echipe formate din trei persoane şi au putut experimenta unul dintre concursurile desfăşurate în cadrul Campionatului Naţional al Ştafetei Munţilor. Rezultatul tinerilor a fost unul excepţional, spun organizatorii, ţinând cont de faptul că mulţi dintre aceştia au participat pentru prima dată la astfel de activităţi. Astfel că pentru categoria Juniori la proba testelor au obţinut locurile: 2,3,5,6,8,9,10,12,13,14,15,16,17,18,19; orientare turistică locul 3 şi escaladă locurile 1,3,4,5,8,10,11, unde cea mai bună echipă a urcat 9m. Pentru categoria Open, la proba testelor teoretice au obţinut locul 1, orientare turistică locul 4 şi escaladă locul 4. Pentru categoria Open, la proba testelor teoretice au obţinut locurile 3 şi 8, orientare turistică locul 2 şi escaladă locul 5. În urma adunării tuturor punctelor, Jnepenii se află pe locul 3 în clasamentul general al etapei a II-a, din cadrul Campionatului Naţional al Ştafetei Munţilor.