13.4 C
miercuri, septembrie 18, 2024
    AcasăSportMedalii de aur la Campionatele Europene de Canotaj, obținute de două sportive...

Medalii de aur la Campionatele Europene de Canotaj, obținute de două sportive din Gorj

Două sportive din Gorj s-au întors cu trei medalii de aur, de la Campionatele Europene de Canotaj Under 23, desfășurate în Edirne, Turcia.

Daria-Ioana Dinulescu, originară din Bumbești Pițic, a obținut două medalii de aur, concurând în echipajele de dublu rame și 8+1. În octombrie, ea va împlini 21 de ani. Alături de ea, gorjeanca Elena Diana Sută, de 21 de ani, din Bâlteni, a făcut parte din echipajul câștigător la 8+1. România a învins Ucraina în această probă, terminând cursa cu timpul de 06:34.68.

În finala de dublu rame feminin, Dinulescu și partenera ei, Georgiana Blănariu, au dominat competiția, învingând Polonia cu un timp de 07:24.39.

România a câștigat în total nouă medalii de aur la Campionatele Europene de Canotaj Under-23, unde a fost reprezentată de 14 echipaje, atât la feminin, cât și la masculin.