11.4 C
vineri, mai 3, 2024
    AcasăEditorialBătălie nedecisă între panduri şi militari

Bătălie nedecisă între panduri şi militari

Partida de fotbal dintre Pandurii şi Steaua, disputată sâmbătă seara pe stadionul Municipal din Târgu Jiu, şi încheiată la egalitate, scor 1 – 1, a fost una echilibrată, privind din punct de vedere general. Prima parte a jocului a fost dominată de formaţia bucureşteană, iar cea de-a doua, de echipa de pe malul Jiului. Dacă prima repriză, cea dominată de Steaua, s-a încheiat la egalitate, repriza secundă a avut spre finalul ei, două goluri. Deşi controlul jocului îl aveau pandurii, primii care au înscris au fost militarii. Bucuria golului a fost una scurtă, de numai şapte minute, pentru că pandurii au egalat prin Maxim. Deşi unii analişti susţin că arbitrajul lui Marius Avram a fost % pentru Steaua, în opinia mea arbitrul a fost imparţial, conducând bine partida. Au fost două situaţii la limita acordării de penalti, dar au fost şi de o parte şi de alta. Mai sunt voci care au catalogat rezultatul ca fiind o surpriză, cum că Pandurii a scăpat ieftin. De unde atâta surpriză, poate că invers ar trebui privite lucrurile, luând în calcul modul cum s-au desfăşurat ostilităţile în cea de-a doua repriză. Chiar dacă Pandurii nu au obţinut victoria acasă, nu este o mare supărare, având în vedere că a jucat cu Steaua, echipă care trage la titlu, şi care este considerată ca fiind trupa cu cei mai valoroşi jucători din Liga I. Important este faptul că la Târgu Jiu, s-a constituit o echipă redutabilă, care a băgat în sperieţi, toţi granzii României. Dacă în urmă cu ceva timp, echipa gorjeană era privită ca o victimă sigură, în mai toate confruntările, la ora actuală, orice club românesc tremură atunci când se confruntă cu team-ul lui Grigoraş. Aşa cum spunea Marin Condescu în urmă cu vreo patru-cinci ani, aşa s-a adeverit a fi la momentul actual. Pandurii este o echipă puternică, competitivă, care se bate de la egal la egal cu orice trupă, indiferent pe oricare arenă. Aşa este! Am deplina convingere că în viitorul campionat, altul va fi obiectivul formaţiei gorjene. Poate că în acest an, datorită pierderii unor jucător valoroşi, dar şi datorită unor ghinioane, echipa noastră nu va prinde cupele europene, dar pentru viitorul campionat, în mod sigur conducerea clubului va propune ca obiectiv, un loc pentru cupele europene. Succes total!