21.2 C
luni, aprilie 29, 2024
    AcasăHeadlinesEgal chinuitor

Egal chinuitor

Cele două echipe, Pandurii şi CFR Cluj s-au chinuit să joace fotbal şi au terminat la egalitate

CFR Cluj: Felgueiras – Hora, Cadu, Piccolo, Camora – Obiora (65 Muniru), Rui Pedro (35 Voiculeţ), Djokovic (81 Gabionetta) – Maah, Costea, Ogbu. Antrenor: Petre Grigoraş

Pandurii: Stanca – Pleaşcă (27 Nicoară), Paraskevas, Erico, Momcilovic – Anton (72 Cristea), Breeveld – Buleică, Eric, Ciucur – Matulevicius (55 Rubio). Antrenor: Cristi Pustai

Au arbitrat: Ovidiu Haţegan, Cristi Nica, Valentin Avram.

Cartonaşe galbene: Rui Pedro, Djokovic, Hora, Muniru / Erico, Buleică, Nicoară, Anton, Diego Rubio, Cristea

Stadion: Dr. Constantin Rădulescu, Gruia

Spectatori: 3.000

Cine a avut aşteptări mari de la meciul CFR Cluj – Pandurii s-a păcălit crunt. Fotbalul a fost oferit cu pipeta, cele două echipe fiind extrem de zgârcite în a oferi ceva. O luptă surdă între două echipe care nu sunt deloc într-o formă sportivă bună. Dacă CFR Cluj este în genunchi nereuşind să se lege ca şi echipă, Pandurii este o echipă obosită şi care parcă nu mai are vlagă şi idei. S-a terminat nedecis, 1-1 şi asta după două reprize în care cele două echipe şi-au schimbat rolul.

Act modest pentru Pandurii

Primă repriză a fost modestă, Pandurii se vede că este o echipă obosită cu bateria descărcată. Însă cel care şi-a asumat responsabilitatea de a trimite aproape aceeaşi echipă ca şi în urmă cu trei zile contra lui Dnepr este antrenorul Cristi Pustai. Realitatea este că Pandurii nu joacă deloc grozav, poate că de vină este şi oboseala, însă lotul este numeros iar Pustai are de unde alege. Că nu alege e doar problema antrenorului. Revenind la meciul din Gruia, Panduirii a jucat modest în prima parte. Apărarea a gafat impardonabil în minutul 12, atunci când Florin Costea a făcut ce a vrut pe partea dreaptă a pandurilor, i-a dat mingea printre picioare lui Pleaşcă, iar apoi l-a fentat pe Erico, iar acesta din urmă l-a secerat pe Costea. Penalti clar ca lumina zilei. Dacă în alte meciuri Ricardo Cadu a mai ratat penaltiuri, acum a transformat fără emoţii. La 1-0 pentru CFR, gorjenii trebuiau să iasă la joc. Dar nu au putut. Ba chiar Pustai l-a schimbat pe Marian Pleaşcă pe care l-a urecheat trimiţându-l pe bancă după numai 26 de minute. Dar nimic nu s-a întâmplat pentru că mijlocaşii au continuat să joace fără orizont, iar în atac nu s-a mai consemnat decât o singură ocazie, un şut al lui Nicoară respins de Felgueiras în corner. Cam atât, în rest o repriză plictisitoare cu multe erori elementare de pasare de ambele părţi.

Eric, din nou salvator

În partea a doua nivelul de spectaculozitate al meciului a crescut cu un procent. Ardelenii s-au tăiat, nu au mai contat în atac prea mult, s-au rezumat să se apere şi apoi să contraatace. Gorjenii au ieşit mai decişi de la vestiare, au început să preseze iar defensiva ardelenilor a început să se clatine. În minutul 57 a picat şi golul, Ciucur a şutat din dreapta din careu, portarul ardelenilor a respins mingea până la Eric, pandurul reuşind să împingă mingea în plasă. Golul a adus moral oltenilor care peste alte patru minute puteau marca din nou, dar Diego Rubio a fost blocat în extremis de Felgueiras. După această ocazie meciul a redevenit la normal, la starea de plictiseală presărată cu erori atât de o parte cât şi de alta. Jocul nu a fost deloc cursiv, ba din contră, Haţegan fiind prezent în joc prin deciziile luate de a fragmenta jocul pentru faulturi în atac. Au mai fost de consemnat vreo două acţiuni, şut al lui Eric trecut pe lângă poartă dar şi un şut al lui Ciucur care a ajuns în afara porţii.

Galbene fără număr

Dacă meciul de aseară a fost lipsit de spectaculozitate, centralul Ovidiu Haţegan a avut de lucru. Arbitrul partidei a acordat cartonaşe galbene cu nemiluita, fiind destul de darnic cu ambele combatante. Gorjenii au primit mai multe cartonaşe decât adversarii, şase pentru elevii lui Pustai şi alte cinci pentru trupa lui Petre Grigoraş.