12.8 C
luni, aprilie 29, 2024
    AcasăNews Alert33 de medalii pentru pugiliştii gorjeni!

33 de medalii pentru pugiliştii gorjeni!

Boxul gorjean nu duce lipsă de rezultate. Dacă în anii trecuţi cei mai buni pugilişti gorjeni erau premiaţi în cadrul unei gale, acum criza financiară a făcut ca topul celor mai buni boxeri să fie făcut în tăcere. Cum se poate altfel, atâta timp cât unul din cei mai buni antrenori de box din ţară, Ion Geică, are statut de şomer?? Totuşi, bilanţul pe anul 2010 este unul pozitiv, Gorjul strângând 33 de medalii naţionale.

„Suntem în top 3 pe ţară”

Boxul este un sport dur, de contact. Şi totuşi, acest sport este considerat a fi unul pentru gentlemani. Munca depusă în timpul unui an de un pugilist nu este deloc răsplătită în bani. Atâta timp cât pentru o medalie nu obţii mai mult de 100 de euro, ce se mai poate spune? Şi totuşi, acest sport are încă „priză”, fiind destui temerari care sfidează totul şi practică boxul. La Gorj, banii „dedicaţi” boxului sunt pe cale de dispariţie de mulţi ani. În primul rând, Târgu-Jiu este unul din puţinele oraşe în care nu s-a putut construi o sală dedicată boxului. Deşi Asociaţiei Judeţene de Box i s-a dat un spaţiu undeva în strada Lotrului pentru a fi amenajată o sală de box, acea centrală este loc de cazare pentru oamenii străzii. Aşa că fiecare club încearcă să supravieţuiască cu cheltuială mică, însă cu rezultate bune. „Am obţinut 33 de medalii naţionale. Nu este deloc puţin. Suntem în top trei în România la nivel de judeţe după Bucureşti şi Prahova. Suntem o asociaţie judeţeană săracă dar cu producţie bună, iar acesta este meritul oamenilor de box de la noi din judeţ”, spune vicepreşedintele AJB Gorj, Ion Geică. Acesta susţine că îi ademeneşte pe copii la sală spunându-le că dacă sunt serioşi o să ajungă ca marele Bute. „Pentru noi, ca români, Bute este un exemplu. Toţi care intră în ring visează să devină ca el, iar asta e un imbold”, a mai spus Geică.

Pandurii, suverani la medalii

Cele mai multe medalii naţionale au fost obţinute de pugiliştii de la Pandurii, 18 în total. Cu patru locuri I, şapte poziţii secunde şi restul medalii de bronz, pugiliştii de la Pandurii au adus grosul medaliilor.
    Petrişor Gănănău a câştigat Cupa României şi a devenit vicecampion naţional. Veronel Tărău a fost abonat la locul doi în cadrul aceloraşi competiţii, în timp ce Adrian Motorga a obţinut două medalii de bronz în cadrul Cupei României şi Campionatului Naţional. Alin Mucioiu în 2010 a devenit campion naţional la juniori, dar a obţinut şi medalia de bronz la Cupa României. Ovidiu Sichitiu are un loc doi la naţionale şi un loc trei la Cupă. Denis Anghel a realizat şi el „dubla” campionat-cupă cu locurile 2 şi 3 în timp ce Daniel Călin a terminat al treilea la naţionale. În Gorj avem şi pugiliste medaliate. Bianca Apostol este vicecampioană naţională şi deţinătoare a Cupei României, Roxana Pătraşcu are o Cupă a României, dar şi un loc doi la naţionale. În fine, Alexandra Cârstea este vicecampioană naţională.

Medalii şi la Rovinari şi Mătăsari

Şi secţiile de box de la Jiul Rovinari şi Minerul Mătăsari au obţinut rezultate bune în 2010. Ambele cluburi se laudă fiecare cu şapte medalii naţionale, ceea ce nu este deloc puţin.
    Pentru oamenii care dau bani la Rovinari, faptul că s-au obţinut rezultate bune în 2010 este de laudă. „Boxul este sportul care ne onorează cel mai mult atât prin prisma rezultatelor cât şi prin faptul că toţi copiii secţiei de box sunt din oraşul Rovinari. Am reuşit să demonstrăm şi altor cluburi puternice din punct de vedere financiar că prin muncă şi seriozitate poţi să obţii şi rezultate cu bani puţini. La sfârşit de an, domnul primar şi Consiliul au premiat pugiliştii alături de alţi copii din oraş care au obţinut premii multe la competiţii şcolare. La Rovinari, elementele locale se susţin”, a declarat managerul clubului Jiul Rovinari, Constantin Podaru.