14.7 C
marți, mai 21, 2024
    AcasăNews AlertAntrenament cu public

Antrenament cu public

Pandurii s-a calificat în optimile Cupei României după o victorie clară în faţa unei echipe modeste din Liga a III-a

Pandurii are şi noroc. A avut la tragerea la sorţi a 16-imilor Cupei României pentru că a dat peste o echipă de Liga a III-a şi a primit şi statutul de gazdă. Gorjenii nu aveau cum să nu se califice în faţa echipei Vişina Nouă, aşa că ieri trupa lui Grig şi-a trecut în cont una din cele mai uşoare calificări din istoria participărilor oltenilor în Cupă. Singura necunoscută la început a fost diferenţa de scor. Şi târgujienii nu s-au zgârcit la goluri şi au marcat de cinci ori.

Au marcat de cinci ori

Diferenţa de două eşaloane între Pandurii şi Vişina Nouă s-a văzut. Martor la meci a fost şi marele interpret Tudor Gheorghe, susţinător al echipei din Vişina Nouă, însă care la final i-a aplaudat pe gorjeni. Aceştia au tranşat rapid calificarea, nu le-a dat nicio şansă oaspeţilor. Încă din minutul 4 a fost aruncat zarul, Stromajer marcând cu un şut de la 18 metri. Gazdele au decis definitiv soarta partidei în minutul 14, atunci când Batin a marcat şi el, aşa că la 2-0 cei de la Vişina erau deja resemnaţi. Gazdele au continuat să atace şi au mai ratat câteva situaţii, cea mai mare a lui Batin care a trimis mingea în bară.

După odihnă nimic spectaculos. Tâgujienii au mai marcat o dată prin Vranjes dintr-un penalti după care au luat piciorul de pe pedala de acceleraţie. A ieşit un joc anost cu gazdele plimbând mingea până la plictiseală. Oaspeţii nu erau în stare de nimic în plan ofensiv, aşa că meciul arăta ca un antrenament cu public. Apoi în minutul 75 Grigoraş a marcat şi el pentru ca scorul final să fie stabilit de Batin care astfel a marcat o dublă.

Goluri pentru Băcilă

Calificarea de ieri a fost dedicată lui Cosmin Băcilă. La intrarea echipei pe teren oltenii aveau tricouri inscripţionate cu un mesaj dedicat lui Băcilă. „Fii tare Cosmine, suntem alături de tine”. Mai mult după fiecare gol marcatorul venea la marginea terenului şi flutura în aer tricoul cu respectivul mesaj. La final, toţi jucătorii de la Pandurii i-au dedicat calificarea pandurului Băcilă. „Am jucat pentru el, lui îi dedicăm această calificare”, a spus căpitanul Chiricheş.

Imn de la Tudor Gheorghe

Prezent la meci, artistul Tudor Gheorghe a stat la lojă alături de Marin Condescu. Renumitul artist chiar i-a promis preşedintelui gorjean că în cel mai scurt timp va compune un imn pandurilor pentru că această echipă este singura reprezentantă a Olteniei în Liga 1. Astfel, până la iar este posibil ca gorjenii să mai facă rost de un imn, unul nou fiind lansat aseară la finalul partidei.