sâmbătă, mai 25, 2024
    AcasăNews AlertAntrenament pentru Europa

Antrenament pentru Europa

Cu gândul la Europa League, gorjenii s-au impus clar în faţa braşovenilor în prima etapă de Liga 1

Pandurii se află la ora debuturilor. Săptămâna trecută au debutat în Europa în deplasarea de la Tallinn, scor 0-0. Sâmbătă, oltenii au debutat şi în campionat şi au învins cu 3-1 pe FC Braşov. Joi, târgujienii vor debuta şi pe teren propriu în Europa contra celor de la Levadia. Maşinăria de fotbal a Cristi Pustai pare unsă şi pusă pe fapte mari. În ultimul joc, Pandurii s-a impus acasă contra Braşovului, scor 3-1 şi cel puţin moral oltenii sunt pregătiţi de returul cu Levadia.

3 goluri, multe ratări

Vicecampioana României arată bine. Trupa lui Pustai a jucat bine cu FC Braşov, a făcut spectacol şi ce este mai important şi-a luat doza de încredere de care avea nevoie. Oltenii au tranşat meciul rapid prin golurile lui Matulevicius şi Paraskevas în minutele 9 şi 21. Acesta a fost scorul la pauză, însă gorjenii au mai ratat şi alte trei situaţii bune, ba chiar rarisime. Eric a avut vreo două ocazii importante, Nistor şi Matulevicius şi-au trecut şi ei în cont ocazii bune. După pauză, Matulevicius a făcut dubla în minutul 60, după care târgujienii au jucat la trecerea timpului, iar braşovenii au redus din handicap în minutul 82 prin Fonseca. S-a terminat 3-1, victorie absolut meritată şi corectă.

„Ne-am creat situații multe de a înscrie și am avut un joc bun. Un joc care ne dă speranțe pentru joi. Ne prind bine jocurile din Europa și să sperăm că vom avea cât mai multe”, Cristi Pustai, antrenor Pandurii