4.6 C
sâmbătă, aprilie 20, 2024
    AcasăNews AlertBaschetul feminin târgujian, locul 5 pe țară

Baschetul feminin târgujian, locul 5 pe țară

Echipa de baschet feminin U13 a CSM Târgu Jiu a încheiat Campionatul Național U13, care s-a desfășurat în Sala Sporturilor din municipiu, pe locul 5. Campioană a devenit CSS Alexandria.

Echipa pregătită de Laurențiu Răuț s-a impus cu 42-30 în fața echipei CS Olimpia București în meciul pentru locurile 5-6. Alexia Mihaela DANĂ de la CSM Târgu Jiu a fost cea mai bună pasatoare a turneului, cu 20 de asisturi.

CSS Alexandria este noua campioană la baschet feminin U13, după ce a trecut de ACS Dan Dacian București, scor 48-44, în finala Campionatului Național U13.

La startul Turneului Final, care s-a desfășurat în perioada 4-8 mai la Târgu Jiu, s-au aliniat 12 echipe, cele mai bune din țără la această categorie de vârstă: LT Lucian Blaga Reghin, CSS Sibiu, CS Universitatea Valbon Arad, ACS Gladius Târgu Mureș, ACS NBS Cluj Napoca, Sportul Studențesc București, CS Olimpia București, ACS Smart Baschetball Team Cluj Napoca, ACS Rookies Oradea, ACS Dan Dacian București, CSS Alexandria și CSM Târgu Jiu.

Parcurs perfect pentru CSS Alexandria

CSS Alexandria a devenit campioana sezonului 2021-2022 la baschet feminin U13, după ce a avut un parcurs fără greșeală în cadrul Turneului Final, reușind să câștige toate cele 5 meciuri pe care le-a disputat în Sala Sporturilor din Târgu Jiu și-a a intrat în posesia tricourilor și medaliilor de campioani.

Podiumul a fost complet de ACS Rookies Oradea, după ce a dispus în finala mică de ACS Smart Baschetball Team Cluj Napoca, scor 56-32 și a obținut medaliile de bronz.