18.8 C
marți, mai 7, 2024
    AcasăNews AlertCalificare dramatică la juniori A1

Calificare dramatică la juniori A1

Echipa campioană a judeţului Gorj la juniori, Internaţional Băleşti a reuşit să treacă de meciul de baraj pentru accederea la turneul zonal. Campionii Gorjului au trecut dramatic de adversarii de la AS Strehaia după două meciuri foarte spectaculoase. Calificarea băleştenilor a fost obţinută dramatic în minutul 94 al meciului din deplasare…

Gol de aur

După ce au câştigat turul cu 2-1, Internaţional Băleşti a jucat la Strehaia cu calificarea pe masă. Gorjenii au condus cu 1-0 la pauză, dar pe final de meci totul s-a precipitat şi a atârnat de un fir de păr. Cu calificarea în buzunare, gorjenii s-au trezit egalaţi din penalti în minutul 72, apoi conduşi în minutul 88 pentru ca în minutul 92 totul să se năruie dup un nou gol al mehedinţenilor. Efectiv, în cinci minute totul se risipise, însă în ultimul minut al prelungirilor băleştenii au marcat golul de 3-2 şi au obţinut calificarea la turneul zonal. „Suntem foarte fericiţi, este o performanţă foarte mare. La noi s-a muncit mult, antrenorul Dan Vasilică a făcut o treabă extraordinară şi pentru asta trebuie apreciat aşa cum trebuie”, a comentat directorul sportiv al echipei din Băleşti, Daniel Mihuţoiu.

Vor turneul

Cei de la Băleşti au de gând să ceară Federaţiei Române de Fotbal să le dea spre organizare turneul zonal. „O să cerem organizare, sperăm să şi reuşim să o obţinem. Ar fi perfect dacă am şi reuşi ceva, e un turneu la care vom participa şi în care ne punem mari speranţe”, a mai spus Mihuţoiu.