10.3 C
joi, aprilie 25, 2024
    AcasăNews AlertEchipa de handbal CSM Târgu Jiu, la un pas de o mare...

Echipa de handbal CSM Târgu Jiu, la un pas de o mare surpriză

CSM Târgu Jiu a pierdut la mare luptă meciul cu SCM Gloria Buzău, scor 26-28, la pauză 14-14. Meciul a contat pentru etapa a-III-a din Liga Florilor și a avut loc duminică, 4 septembrie, în Sala Sporturilor din Târgu Jiu.

În faţa unui public numeros, care a luat din nou cu asalt Sala Sporturilor din Târgu Jiu şi care a susţinut echipa pe tot parcursul meciului, formaţia pregătită de Liviu Andrieş şi Andrei Enache a jucat de la egal la egal cu mult mai titrata grupare buzoiană, SCM Gloria Buzău, care în etapa trecută a reușit să învingă echipa campioană Rapid București.
    A fost un meci extrem de echilibrat, cu numeroase răsturnări de situaţie pe tabela de marcaj, dar cu un final gestionat mai bine de echipa oaspete, deoarece experienţa meciurilor din Liga Florilor și-a spus cuvântul. Handbalistele CSM Târgu Jiu au jucat cu mult curaj și determinare. Au luptat până la final şi doar câteva mici detalii au înclinat balanţa.
    Echipa noastră a început mai bine meciul și a condus până la jumătatea primei reprize, 7-6, după care echipa oaspete a preluat inițiativa și s-a desprins la 7-10 cu zece minute înainte de finalul primei reprize. CSM Târgu Jiu și-a revenit și a egalat, 11-11, înainte cu 5 minute de pauză. Cele două echipe au fost la egalitate, 14-14, la pauză. Ekaterina Dzhukeva, portarul CSM Târgu Jiu, a făcut o primă repriză foarte bună, reușind să pareze mai multe aruncări dificile.

Pavlovic, cea mai bună marcatoare

Repriza a doua a început sub semnul echilibrului, 18-18, după primele zece minute, însă echipa oaspete a avut inițiativa și a preluat conducerea. Dzhukeva nu a mai făcut un joc atât de bun, iar ușor balanța s-a înclinat.
    CSM Târgu Jiu putea să revină în meci, apropiindu-se de echipa oaspete, dar două aruncări s-au oprit în bara porții.
    Katarina Pavlovic a fost, pentru a treia etapă la rând, cea mai bună marcatoare a grupării gorjene. Jucătoarea din Croaţia a înscris 5 goluri în poarta Buzăului. Ira Zinatullina şi Alexandra Gavrilă au punctat de câte 4 ori. Oana Bucă a marcat şi ea 4 goluri, toate din aruncări de la 7m. Din tabăra buzoiencelor s-a remarcat Bianca Harabagiu care a marcat 5 goluri.
    Publicul a fost din nou la înalţime. În ciuda înfrângerii, suporterii gorjeni au aplaudat pe fete, la final de meci şi au ţinut să fie din nou alături de echipa favorită.

Andrieș: „Diferența a fost făcută de noroc și de micile detalii“

„Astăzi am demonstrat că suntem o echipă solidă pe teren propriu”, a declarat la conferinţa de presă de după meci, Liviu Andrieş. Principalul de pe banca echipei gorjene şi-a felicitat jucătoarele pentru modul în care au abordat meciul: „Scorul nu a fost în avantajul nostru, dar am avut o prestație solidă și am pus mari probleme echipei din Buzău.(…) Cred că spectatorii au savurat spectacolul, care a fost agreabil. Sunt bucuros că fetele au ieșit sănătoase și mă bucur de implicarea lor în joc și cred că avem numai de câștigat. Diferența a fost făcută de noroc și de micile detalii. Trebuie să fim mulțumiți de acest meci“.
    Ekaterina Dzhukeva şi-a felicitat colegele de echipă pentru cum au jucat şi crede că doar lipsa de experinţă la un asemenea nivel a făcut ca CSM Târgu Jiu să piardă acest meci: „Diferența a fost făcută de faptul că avem jucătoare mai puțin experimentate și adversarele noastre sunt foarte bune. Echipa noastră a jucat foarte bine până în ultima secundă și a dat tot ce putem. Toată lumea a jucat bine. Îmi doresc să joc din ce în ce mai bine“.

Ira Zinatullina, una dintre cele mai bune jucătoare de la CSM Târgu Jiu, a spus că s-au luptat până în ultimul minut: „Nivelul este foarte ridicat în Liga Florilor și noi încercăm să ne luptăm cât putem. Cred că diferența fost făcută de experiența jucătoarelor. Atitudinea jucătoarele noastre a fost foarte bună și ne-am luptat până la capăt. Am dat totul pe teren. Publicul este foarte, foarte bun. Sunt de patru ani la Târgu Jiu și oamenii de aici iubesc foarte mult sportul“.