17.7 C
luni, iunie 17, 2024
    AcasăNews AlertEnergia, eşec la handbal, victorie la baschet

Energia, eşec la handbal, victorie la baschet

Echipa de handbal Energia Pandurii a pierdut ieri pe teren propriu în faţa campioanei HCM Constanţa, scor 23-27. În schimb, la baschet, echipa Energiei a reuşit să câştige în deplasare pe terenul Stelei, scor 97-70.

Mai inspiraţi în momente cheie

Ieri, la Târgu-Jiu a venit campioana en-titre a României la handbal, HCM Constanţa. Această echipă avea de la primul contact cu Sala Sporturilor un aer de superioritate faţă de adversar, un adversar care era în corzi în privinţa lotului. Ei bine, gorjenii au început bine partida, au condus cu 2-0 şi 3-1, însă treptat au pierdut din luciditate, iar campioana a venit ca un tăvălug ajungându-se la un moment dat la 3-7. Cele şase goluri consecutive marcate de către echipa din Constanţa au cântărit mult în economia finală a partidei. Practic, HCM îşi cam asigurase încă din start un avans considerabil. Degeaba antrenorul Energiei, Liviu Andrieş a cerut time-aut că marinarii nu se opreau din dat goluri. De la 4-7 s-a ajuns la 4-10 în minutul 18. Oltenii au avut o tresărire de orgoliu, au marcat trei goluri la rând şi păreau că reintră în joc, 7-10 în minutul 20. Dar, până la pauză tot oaspeţii au condus, aşa că după prima parte scorul era de 10-15. Primele patru minute din repriza a doua au aparţinut tot oaspeţilor, aceştia au marcat patru goluri şi au primit unul, aşa că diferenţa a crescut la opt goluri, 11-19. Din minutul 35, oltenii parcă s-au trezit la viaţă, au început să joace mai bine, şi încet dar sigur s-au apropiat de marinari. S-a ajuns la 20-22 în minutul 50, moment în care pe atacul Energiei Dinescu a trimis mingea în bară. Şi în loc ca meciul să se strângă, cei de la HCM s-au distanţat aproape decisiv după ce au avut şi superioritate numerică în urma eliminării lui Păiuş. S-a terminat 23-27, eşec care nu schimbă prea mult starea de spirit de la Energia. Cel mai bun om al meciului a fost desemnat Florin Acatrinei, autor a 11 goluri pentru Energia.

Opinii după joc

După meci, antrenorul echipei HCM Constanţa, Zvonko Shundovski era mulţumit de deznodământul final al jocului. „A fost un meci bun, un derby. Felicit echipa din Târgu-Jiu pentru jocul prestat, ştiam că ne aşteaptă un meci dificil aici, ştiam că Energia este o echipă bună, dar noi am pregătit bine partida şi am câştigat-o. Este o victorie importantă pentru noi în faţa unei echipe cu jucători puternici. Aici se câştigă greu, dar noi am reuşit să ne impunem şi pentru asta sunt mulţumit chiar dacă pe parcursul partidei am mai făcut unele mici erori”, a comentat antrenorul celor de la HCM.
    În schimb, antrenorul Energiei, Liviu Andrieş era resemnat. „Din păcate nu am putut alinia cea mai bună echipă, avem foarte multe probleme de lot. Era altceva dacă am fi avut tot lotul valid. Am avut momente bune, dar şi momente mai puţin bune. Am avut atitudine, nu am cedat, dar nu am putut mai mult”, a comentat Andrieş.

Baschetul, victorie la Steaua

Echipa de baschet Energia Pandurii s-a impus în deplasare la Steaua, scor 97-70. A fost un meci dominat de echipa gorjeană care astfel a dat semnalul că şi-a revenit după ultimele două eşecuri la rând din campionat venite pe final de jocuri. Pe terenul Stelei, Energia a făcut un meci bun în care pivoţii au fost vioara întâi, Jazvin reuşind să înscrie 24 de puncte. În următorul meci, Energia va juca pe teren propriu în faţa celei mai slabe echipe din campionat, farul Constanţa.