sport-03-15ENERGIA: Porter Troupe 21p, Lamont Mack 19p, Jamar Diggs 18p, Callistus Eziukwu 14p, Lazar Radosavjlevic 11p, Paris Horne 5p, Barîş Aktaş 5p, Adrian Guţoaia, Santa Szabolcs, Dragoş Andrei. Antrenori: Iannis Diamantakos şi Claudiu Alionescu.

PIENO: Ramone Moore 22p, Andriy Agafonov 17p, Giedrius Staniulis 15p, Osvaldas Olisevicius 12p, Derrick Low 11p, Steponas Babrauskas 9p, Dovydas Redikas 6p, Justas Tamulis 3p, Zygimantas Skucas, Jokubas Gintvainis. Antrenor: Mantas Sernius.

Sala: Pasvalys (Lituania) / Spectatori: 450.

Arbitri: Emin Mogulkoc (TUR), Wojciech Liszka (POL), Martins Kozlovskis (LAT).

Echipa de baschet Energia nu este una care are şansă. Iar acest aspect chiar contează în meciurile importante. Târgujienii au pierdut meciul jucat pe terenul lui Pieno după prelungiri, un meci pe care la un moment dat, contrar cursului jocului putea fi câştigat de olteni. Lituanienii de la Pieno au condus permanent în primele 30 de minute, ba chiar au avut şi 19 puncte avans undeva prin sfertul trei, scor 67-48, aşa că doar diferenţa de scor de la final părea a fi singurul lucru necunoscut. Însă, în ultimul sfert din timpul regulamentar, oltenii au zburdat pe teren, au marcat puncte importante şi au revenit în joc egalând spre final la 80-80, însă după 40 de minute scorul era tot egal, 83-83. Din păcate, pe final a fost şi un moment psihologic ratat de olteni, o aruncare liberă irosită de Calistus, ceea ce putea cântări enorm în balanţa finală a partidei. Nu a fost să fie, aşa că s-a intrat în prelungiri. Acolo, Energia a început bine, a avut 83-86, însă rapid gazdele au ajuns la 91-87, şi iarăşi zarurile păreau a fi aruncate. Totuşi, oaspeţii nu au renunţat şi au egalat la 91-91, însă pe final din nou şansa nu le-a surâs gorjenilor care au cedat cu 95-93.

Urmează campionatul

După meciul din Lituania, pentru Energia urmează un nou joc, cel de la Oradea. Partida va avea loc duminică de la ora 20.00 şi va fi pe Digi Sport 2, fiind un joc extrem de important în economia clasamentului din Liga Naţională. Teoretic, Energia nu ar avea şanse la Oradea, şi asta pentru că chiar luni orădenii s-au impus la Târgu-Jiu cu 75-70. „Duminică jucăm în compania aceluiași adversar și sunt de părere că datele problemei vor rămâne aceleași. Energia va avea un meci mai mult disputat, însă gradul de dificultate al jocului va fi acelaşi. Această echipă este în stare să învingă pe absolut oricine, oriunde și oricând și a demonstrat acest lucru. Nu se poate face nicio previziune înaintea jocului de la Oradea”, a declarat antrenorul celor de la CSM Oradea, Cristi Achim.