miercuri, mai 8, 2024
    AcasăNews AlertEnergia n-a produs minunea!

Energia n-a produs minunea!

Gorjenii au cedat în finala Cupei României contra Minaurului

Echipa de handbal Energia este abonată la locul 2 în Cupa României. După ce în urmă cu patru ani, gorjenii au ratat trofeul din ultimul act al Cupei, eşec cu 38-25 cu HCM Constanţa, acum gorjenii au cedat în faţa lui Minaur Baia Mare ocupând astfel la final locul 2 în Cupa României. Ei bine, datorită acestui rezultat, gorjenii pot ajunge în cupele europene dacă la finalul campionatului pe primele patru locuri se vor clasa Minaur, HCM Constanţa şi Odorhei. Ieri, Energia a pierdut finala Cupei României, dar nu a pierdut de fapt nimic pentru că gorjenii au avut doar de câştigat, calificarea în finală fiind maxim pentru această echipă care se bate să evite retrogradarea în campionat.

Finală infernală

Meciul din finala Cupei României dintre Minaur şi Energia s-a jucat cu casa închisă, toate biletele din Sala Lascăr Pană din Baia Mare fiind vândute. Şi aşa cum era normal, atmosfera a fost infernală, însă oltenii nu au cedat presiunii creată de fanii băimăreni. Miza finalei a fost mare, aşa că s-a marcat greu în prima parte. Energia a condus cu 1-0 şi 2-1, însă Minaur a preluat conducerea din minutul 7 şi nu a mai lăsat-o până la final. Gazdele au avut în permanenţă 1-2 goluri, 6-4, sau 7-5, însă oltenii au egalat la 7-7 în minutul 18. Energia era menţinută în viaţă de paradele portarul Cristi Antonaru care a demonstrat încă o dată că este pe lângă un caracter frumos şi un portar de calitate. Însă, finalul primei părţi a fost abordat aşa cum trebuie de gazdele de la Minaur care la pauză au avut 11-9 pe tabelă. Energia a făcut 30 de minute bune, s-a greşit mult la finalizare, ceea ce explică numărul mic de goluri marcate, doar 9 goluri.

În actul secund, Minaur a început în trombă, a avut 14-10, 16-12 în minutul 36, aşa că soarta partidei părea pecetluită. Dar, echipa lui Andrieş nu a renunţat la luptă, a continuat să joace şi să încerce să revină în joc, dar era greu atâta timp cât nu puteau fi evitate erori tehnice de genul schimbări greşite care se soldau cu eliminări de 2 minute. Cei doi arbitrii, Din şi Dinu nu au ţinut cont de nimic, au dictat eliminări temporare de o parte şi de alta fără a ţine cont pe cine au în faţă. Mai tot timpul se juca în efectiv redus, însă nu era nimic de comentat. Gazdele s-au dus la cinci goluri distanţă, scor 20-15 în minutul 42, moment în care Liviu Andrieş a cerut timp de odihnă. „Hai să jucăm, hai să fim atenţi, hai că putem”, le-a spus Andrieş elevilor săi în încercarea de a-i monta psihic pentru final. Având superioritate de doi oameni, Energia s-a chinuit să marcheze, Acatrinei, Sifre şi Apolzan au ratat în aceeaşi fază, ultimul irosind un 7 metri. Acela a fost momentul cheie în care Energia nu a putut să revină în finală, aşa că în loc de patru goluri s-au făcut şase, 21-15. Un alt moment cheie a fost irosit în minutul 46, din nou şase contra patru cei de la Energia au primit gol şi s-a făcut 22-15. Gorjenii au marcat două goluri prin Sifre, s-a făcut 22-17 cu 12 minute înainte de final, dar parcă şansele erau foarte mici de a se reveni. Şi nu au mai revenit gorjenii, au ajuns să fie conduşi la 8 goluri diferenţă, 26-18 în minutul 49. Oltenii au redus din handicap, de la minus 8 au ajuns la minus 5 în minutul 54, scor 27-22, însă la final s-a terminat 31-25.

Victorie în extremis

Totul a început în semifinalele Cupei României, Energia a învins absolut dramatic HC Odorhei, scor 24-23. Echipa lui Vlad Caba a condus mai tot timpul, a avut şi patru goluri în partea a doua, dar finalul a fost incredibil. Gorjenii au egalat şi cu 20 de secunde înainte de final după o aeriană finalizată de Sifre au preluat conducerea şi asigurându-şi calificarea în finala Cupei României, scor 24-23. la această victorie a contribuit din plin Cristi Antonaru, un portar care efectiv a închis poarta având 14 parade.

„O finală foarte frumoasă, aici e un public minunat. Au meritat să câştige, au jucat mai bine. a fost maxim ce am putut scoate din această competiţie. Minaur are un lot mai numeros, poate s-a văzut şi asta. Le ţin pumnii să câştige campionatul”, Florin Acatrinei, jucător Energia