marți, mai 7, 2024
    AcasăNews AlertEnergia a ratat Super Cupa!

Energia a ratat Super Cupa!

Gorjenii au pierdut în faţa campionilor de la Minaur

Energia a fost aproape de a obţine un trofeu important, dar nu a fost în stare să-l ia. În timpul regulamentar, 52 de minute, gorjenii au condus pe tabelă, dar nu au fost în stare să menţină un avans de cinci goluri. dramatic, Minaur s-a impus cu 31-30 după patru reprize de prelungiri.

sport-02-20

Repriză echilibrată

Meci istoric pentru echipa de handbal Energia. Aseară, Energia a jucat cu Minaur Baia Mare având trofeul Super Cupei României pe masă. În alte două rânduri echipa noastră a mai jucat având un trofeu pe masă, ambele dueluri în finala Cupei României în 2012 şi 2015, ambele finale pierdute. Şi pentru că a jucat finala Cupei României în ediţia trecută, Energia şi-a câştigat dreptul de a juca şi Super Cupa în faţa campioanei en-titre Minuar Baia Mare. Meciul s-a disputat în capitală în Sala Polivalentă unde au venit circa 1.000 de spectatori dornici să vadă primul meci oficial din actualul sezon. Încleştarea dintre Energia şi Minaur a fost una care a avut o desfăşurare ciudată. Toată lumea o vedea pe Minaur mare favorită în acest meci, dar nu tot timpul calculele hârtiei se şi adeveresc. Aşa se face că Energia a fost echipa care a dictat ritmul jocului, a fost echipa care a condus ostilităţile pe parchet în prima parte. Minaur a condus o singură dată pe tabelă, 1-0 în minutul 2, după care Energia a preluat conducerea şi permanent a fost peste echipa campioană. Din păcate, pe final, oltenii au lăsat-o mai moale, au ratat câteva situaţii bune, aşa că după 30 de minute scorul a fost egal, 13-13. Ceea ce conta era evoluţia Energiei, una entuziasmantă, o evoluţie cu tupeu şi de bună calitate. Ce diferenţă faţă de sezonul trecut!

Final dramatic

Startul reprizei a doua a fost de bun augur pentru olteni care au ajuns la 15-13 în minutul 32, dar şi la 17-14 în minutul 35. Gluma se îngroşa, dar mai era mult până la final, aşa că oltenii trebuiau doar să joace la fel ca şi până atunci. Se vedea faptul că Minaur nu avea jocul legat, iar asta a fost avantajul oltenilor. Încet, Energia a ajuns să conducă şi cu 21-16 în minutul 42. O diferenţă greu de imaginat la începutul meciului, însă ceva s-a rupt în jocul Energiei care a început să greşească prosteşte în atac, aşa că Minaur a ajuns la 21-20 în minutul 48. S-a şi ajuns la egalitate, 21-21, Energia nu se regăsea şi trofeul parcă se îndepărta. Cei de la Minaur veneau tare din spate, gorjenii parcă nici nu aveau energie, iar Minaur a ajuns să conducă pe tabelă cu 24-22. Acea pregătire spartană cu care târgujienii se lăudau nu se vedea, oltenii fiind în genunchi. Nici cei trimişi pe teren de pe bancă nu au mai putut face ceva, iar dacă Acatrinei nu a mai marcat nimeni nu o mai făcea. Ultimele 15 minute sunt de neexplicat. Oricum, pe final, Minaur a avut şi două goluri avans, 25-23 cu două minute înainte de final, şi părea câştigătoare, însă miracolul s-a produs şi Energia a egalat în chiar ultima secundă prin Dediu, aşa că s-a intrat în prelungiri. În prelungiri primii care au marcat au fost gorjenii prin Mledenciu printr-o execuţie de fineţe, însă şi cei de la Minaur au marcat, aşa că după prima repriză de prelungiri scorul era egal, 27-27. În repriza a doua de prelungiri s-a jucat dramatic, gorjenii au ratat cu 2 secunde de final prin Păunică şansa victoriei, aşa că s-a intrat în repriza a treia de prelungiri cu scorul de 28-28. Au urmat alte două reprize de prelungiri, Minaur a avut 30-29, dar oltenii au egalat, însă băimărenii au mai marcat şi acel gol a contat mult pentru că în atac oltenii au vândut mingea şi a pierdut finala cu 32-30.