19.7 C
miercuri, mai 1, 2024
    AcasăNews AlertEnergia aproape retrogradată

Energia aproape retrogradată

Doar 200 de oameni s-au „înghesuit” ieri după-amiază la Sala Litovoi pentru a vedea la lucru pentru ultima dată în acest an echipa de baschet Energia. „Interesul major” este inexplicabil atâta timp cât fanii Energiei, sau mai bine spus cei care se dădeau de ceasul morții să sunt 100% trup și suflet alături de echipă nu au venit la greu lângă echipa pe care pretindeau că o susțin. De la meciuri cu Sala Sporturilor arhiplină la meciuri cu sala pe jumătate goală la Litovoi este o distanță de un an de zile. Datorită nepriceperii conducerii s-a ajuns în această absolut rușinoasă. Trist este că nici șansele de menținere în prima ligă nu sunt mari, în special datorită părții financiare. Oricum, dion punct de vedere sportiv, Energia este cu ambele picioare în eșalonul doi!

sport-01-31

Ultimul bal baschetbalistic la Târgu-Jiu a fost contra unei echipe care este deja retrogradată, Gaz Metan Mediaș. Era practic una din ultimele șanse pentru o victorie a Energiei, următoarele două meciuri din deplasare fiind la Timișoara și Dinamo, adversari aproape imposibil de bătut în fieful lor. Meciul Energiei cu Mediaș a început sub semnul echilibrului cu gorjenii la conducere, așa că după primele 10 minute oltenii au avut un avans subțire de două puncte, 22-20, așa că meciul nu era deloc jucat. A urmat un sfert doi în care oltenii au fost ceva mai inspirați, așa că la pauza mare tabela indica un avans de șase puncte pentru olteni, 40-34. Partea a doua a fost mult mai spectaculoasă, oaspeții au întors scorul la 42-47, gorjenii au revenit la 55-52, dar sfertul a aparținut oaspeților care cu 10 minute înainte de final aveau 60-64. Ultimele zece minute au aparținut tot oaspeților, așa că Energia a făcut un pas uriaș spre eșalonul doi. În pauza meciului, Asociația pentru Cultură, Sport și Reprezentare a Polițiștilor de Pretutindeni i-a premiat aseară pe jucătorii și antrenorii Energiei pentru faptul că au mers mai departe în momente grele pentru club. O plachetă dar și un buchet de flori au fost cadourile de recunoștință ale asociației amintită mai sus pentru jucătorii Energiei.

Energia Târgu Jiu – Gaz Metan Mediaș 77-91 (22-20, 18-14, 20-30, 17-27)

Sala „Voievod Litovoi”, Târgu Jiu, spectatori: 250

Energia: Horne (12), Danys (19), Andrei (9), Aktaș (16), Șanta (14), Marcian, Buju, Berca, Bălcescu, Sanda, Bratoloveanu, Mihuți (7). Antrenori: Iannis Diamantakos și Claudiu Alionescu.

Gaz Metan: Ghraham (14), Nikolic (4), Navickas (16), Drăgușin (13), Peciukas (30), Petrovic, Grabauskas, Șolopa (14), Andrieș, Dragoste, Ioan. Antrenor: D. Popa.

Arbitri: Laszlo Bukuresti, Amalia Marchiș, Sorin Drugău.