20.4 C
duminică, aprilie 28, 2024
    AcasăNews AlertEşec de coşmar pentru Pandurii

Eşec de coşmar pentru Pandurii

Prima înfrângere în acest campionat a venit în etapa a VIII-a, la Ploieşti, şi a fost un severă

Şapte etape am fost invincibili în Liga 1, iar lumea ne băga în tot felul de calcule la titlu. Grig a tot atenţionat că mai e mult până departe, însă gura târgului tot la preamărire se gândea. Aseară, la Ploieşti gorjenii au avut parte de un duş rece venit din partea celor de la Petrolul, însă un eşec venit în inferioritate numerică. Contează enorm să joci o oră în deplasare cu un om mai puţin. Am pierdut primul meci din acest sezon, însă acest eşec a venit în etapa 8-a, ceea ce e o performanţă pentru o echipă care acum doi ani se bătea la retrogradare.

Un coşmar de meci

Pandurii a început bine meciul de la Ploieşti, dar Ibeh şi Cristea nu au reuşit să trimită mingea în poartă fiind blocaţi de Galamaz şi Bornescu. Oltenii au mai avut o ocazie, însă atât. În rest gazdele au tras spre poarta lui Lazar din toate poziţiile. Boudjemaa şi Bokila nu au nimerit cadrul porţii lui Lazar, însă atunci când mingea s-a dus pe poartă a scos Lazar, cum e cazul la şutul lui Guilherme. În minutul 35 oltenii au primit o lovitură în plină figură. Voiculeţ a intrat prin alunecare la un adversar la centrul terenului, iar centralul Alexandru Tudor a arătat direct cartonaşul roşu. Mai era o oră de jucat, iar târgujienii erau nevoiţi să joace cu un om mai puţin. Şi în minutul 40 a picat golul. Opriţa a centrat, Hamza a reluat cu capul din 8 metri la colţul scurt, acolo unde Lazar a ezitat şi a scăpat balonul în poartă. 1-0 la pauză, însă trebuie notată şi faza în care Maxim a fost faultat clar în careu, dar centralul Tudor a lăsat jocul să continue. După odihnă a venit dezastrul. În secunda 22 s-a marcat pentru 2-0, Cristescu reluând în poartă nemarcat după o centrare de pe stânga. Şi nu a fost totul. După trei minute a mai picat un gol. Bokila a scăpat pe contraatac, iar din careu a trimis mingea lobată peste Lazar. Era 3-0 în minutul 50. Şi nu a fost totul. Gazdele s-au retras, dar pe contraatac Guilherme a centrat în careu, iar Bokila din 6 metri a făcut 4-0 în minutul 73. Nimic nu mai mergea. Gazdele s-au jucat apoi cu ocaziile, Grozav l-a lobat pe Lazar, dar mingea a trecut la o palmă de poarta pandurilor. Apoi, Cristea a şutat şi el din careu, dar balonul a lovit bara laterală a pandurilor, a revenit în Lazar ducându-se spre poartă, dar portarul a reuşit să prindă balonul pe linia porţii. S-a încheiat un coşmar, un meci de uitat şi din care Petre Grigoraş cu siguranţă va extrage părţile unde mai are de retuşat. Am pierdut în premieră un meci în acest sezon, un eşec usturător, însă povestea merge mai departe.