Concordia: Niţă – Krumov, Mamele, Lanchev, Guilherme – Popa, Muzac (min. 65 V. Dinu), Filip, Paulinho – Rocha, Alex (min. 58 I. Iordache, min. 77 Vl. Munteanu). Antrenor: Laurenţiu Reghencampf.

Pandurii: Lazar – Unguruşan, Viera, Rada, Vlad – Voiculeţ, Pintilii (min. 46 Rusu), Nistor – Al. Grigoraş (min. 61 Batin), Lemnaru, Maxim (min. 78 C. Cristea). Antrenor: Petre Grigoraş.

Cartonaşe galbene: Filip (min. 53) / Lemnaru (min. 42), Rada (min. 45)

Cartonaş roşu: Voiculeţ (min. 61)

Arbitri: Teodora Albon – Petruţa Iugulescu, Andra Hiticaş.

Stadion „Concordia”, Chiajna, spectatori: 1.500

A marcat: Filip (min. 35), Paulinho (min. 75), Rocha (min. 90+2) / Maxim (min. 56)

La şcoală, elevii merg în ultima zi doar pentru a-şi lua rămas bun unii de la alţii. Nu se dau note, nu se fac ore şi nu predă nimic la clasă. La fotbal de multe ori se întâmplă acelaşi lucru,. Ultima etapă e jucată doar cu gândul la vacanţă, fotbaliştii transformându-se în elevi sătui de carte, aşa că nu le mai arde să joace ultimul joc. Şi totuşi se prezintă la şcoală sau teren doar pentru figuraţie. Jucătorii de la Pandurii au făcut la fel în ultima etapă, au mers la Chiajna şi au încercat ceva, însă nu au reuşit. Au pierdut cu 3-1 după care şi-au luat geanta şi au plecat în vacanţă la recreere. Un eşec care putea fi evitat dacă elevii lui Grig ar fi fost concentraţi, motivaţi şi cu mintea limpede.

Au jucat la trecerea timpului

Meci fără miză la Chiajna. Pandurii nu putea coborî sub locul opt în Liga 1, aşa că având note de trecere elevii lui Petre Grigoraş au părut a fi relaxaţi. Au început meciul mai greoi, iar de câteva ori mingea a ajuns periculos spre buturile lui David Lazar, portar care a părut a nu avea acea siguranţă pe care o are un goalkeeper titular. Asta şi poate pentru că Lazar nu are meciuri în picioare. Chiar şi în aceste condiţii, oltenii puteau deschide scorul printr-o fază ciudată. Un fundaş al Concordiei a pasat spre propriul portar, mingea l-a depăşit şi când toţi se pregăteau să vadă un tonto gol la fel ca cel al lui Bănel Nicoliţă pe Bernabeu portarul s-a redresat şi a evitat ruşinea. Apoi au mai urmat unele mingi plouate în careul lui Lazar rezolvate de defensiva oaspete sau de imprecizia gazdelor. Şi totuşi în minutul 35 a picat golul. Marea hibă a pandurilor, fazele fixe au creat din nou haos în careul oaspeţilor. Lovitura de la colţ a fost finalizată cu capul de Filip şi Petre Grigoraş fierbea pe margine neînţelegând ce se întâmplă cu apărarea lui în aceste momente fixe ale jocului. Oaspeţii au ieşit la joc, însă terenul inundat de ploaia ce căzuse până cu două ore înainte de startul partidei a transformat gazonul în orezărie, aşa că pe construcţie jocul fiecărei echipe avea de suferit. Tehnicitatea jucătorilor avea şi ea de suferit, Maxim sau Nistor după ce au depăşit adversari au fost opriţi din cursa spre gol de bălţi, mingea oprindu-se în aceste porţiuni de apă ce inundau terenul.
    După pauză, gorjenii au părut a fi mai interesaţi de fotbal, iar în minutul 56 Maxim a şutat din careu în dreapta lui Niţă la colţul scurt şi a restabilit egalitatea. După un minut, acelaşi Maxim a scăpat singur cu portarul advers, dar e preferat un şut în dauna unui dribling, iar portarul a evitat golul. După alte câteva secunde, oltenii au primit o lovitură sub centură din partea arbitrei Teodora Albon. Voiculeţ a ripostat după ce a fost lovit de un adversar şi a văzut roşu în faţa ochilor. După această eliminare jocul nu a curs doar spre poarta pandurilor, ba din contră gazdele au fost uneori şi presate de adversari. Dar în minutul 75 după un corner, oaspeţii au mai primit o lovitură de măciucă în cap. O minge centrată în careu a fost reluată de Paulinho din careu şi s-a făcut 2-1 pentru Concordia. Trupa lui Grig a ieşit mai mult la joc, dar Batin a trimis mingea din careu peste tribunele din Chiajna pentru ca la faza imediat următoare gazdele să marcheze prin Rocha în urma unui contraatac. S-a terminat 3-1 pentru Concordia, rezultat care nu a picat prea bine pandurilor, însă această ultimă impresie nu prea contează atâta timp cât am asistat la cel mai bun sezon din istoria pandurilor în primul eşalon.

„Sunt supărat pentru că cine nu a văzut meciul poate spune că a fost o victorie lejeră a gazdelor şi un 3-1 fără drept de apel. Dintr-un meci pe care îl controlam, iarăşi a venit o fază fixă şi am luat gol. Am luat două goluri din faze fixe când toată echipa e în careu, dar asta e vechea noastră meteahnă. Am primit prea uşor şi prea multe goluri din faze fixe din cauza lejerităţii cu care tratăm fazele. Ultimul gol nu mai contează. Felicit Concordia pentru victorie dar şi pentru cum au jucat în retur. Îi felicit pentru că s-au salvat”, Petre Grigoraş, antrenor Pandurii

„Pandurii joacă un fotbal de calitate. Este o echipă făcută de Petre Grigoraş să practice şi un fotbal spectaculos. Victoria noastră e meritată”, Laurrenţiu Reghecampf