15.3 C
vineri, mai 17, 2024
    AcasăNews AlertEşec la Suceava

Eşec la Suceava

Echipa de handbal masculin, Energia Pandurii a pierdut ieri după-amiază la Suceava în ultima etapă a campionatului. A fost 38-32, eşec care face ca oltenii să încheie campionatul pe locul şase. Ieri s-a tras cortina peste Liga Naţională, Energia încheind sezonul în obiectiv.

La Suceava, gorjenii nu mai aveau ce pierde. Aveau locul şase în buzunar, iar în cazul unei victorii mai puteau urca o poziţie în ierarhie. Acest lucru nu s-a întâmplat, însă nu e o mare pierdere pentru olteni pentru că ori locul cinci ori şase e acelaşi lucru, tot nu e loc de cupe europene. În Moldova, Energia a început bine, dar nu e de ajuns să joci bine primele minute. După ce au avut 4-7, gorjenii au cedat iniţiativa, aşa că a pauză a fost 21-14. În partea a doua gorjenii au fost preocupaţi să nu rămână prea mult în spatele adversarilor, iar umilinţa să fie mare. S-a terminat 38-32, rezultat normal şi care pune punct unui sezon în care Energia şi-a depăşit condiţia.

Mai e Cupa

Totuşi, handbaliştii gorjeni nu intră în vacanţă. Astfel, la finalul acestei săptămâni, Energia va debuta la turneul Cupei României, competiţie ce se desfăşoară la Baia Mare. „A mai rămas Cupa, mergem înainte”, este lozinca ce se aude în vestiarul oltenilor. Energia poate reedita performanţa de anul trecut, atunci când din postura de autsider a ajuns să joace finala Cupei şi să obţină biletul pentru cupele europene.