Keşeru a marcat într-un meci cât alţii în doi ani

Steaua: Arlauskis – Luchin, Varela (Szukala 57), Filip, Toşca – Prepeliţă (Grădinaru 63), Sânmărtean (Chipciu 65) – Neagu, Breeveld, P. Pîrvulescu – Keşeru. Antrenor: Constantin Gâlcă.

Pandurii: Stanca – Pleaşcă, C. Pîrvulescu (Nicoară 68), Elton da Silva, Momcilovic – Răduţ, Anton – Iorga (Buleică 68), Nistor, Shalaj – Matulevicius (Roman 62). Antrenor: Petre Grigoraş.

Cartonaşe galbene: Prepeliţă (15) / Pîrvulescu (26), Matulevicius (53)

Stadion: Ghencea, spectatori: 0

Petre Grigoraş urmăreşte atent tenisul de câmp. El ştie prea bine că ceea ce s-a întâmplat vineri seara în Ghencea are legătură şi cu tenisul. Dacă am fi la tenis, rezultatul dintre Steaua şi Pandurii s-ar traduce printr-o victorie în urma unui set alb. Mai exact, învingătorul nu a avut nicio problemă în a se impune câştigând fiecare game. Pandurii a cedat la scor în Ghencea, un 6-0 care era imposibil de anticipat înainte de startul partidei.

Vise năruite…

Prestaţia pandurilor la Steaua a fost una penibilă. Exceptând primele 20 de minute, interval în care gorjenii şi-au creat două ocazii prin Nistor şi Matulevicius, dar nefructificate. În ambele situaţii, portarul Arlauskis a parat şuturile pandurilor din situaţii bune de gol. Şi în loc de 0-1 s-a făcut 1-0 în minutul 23. „Am început bine meciul cu Steaua. Parcă primele 20 de minute mi-au dat senzaţia că vom face un meci bun şi că vom obţine un rezultat favorabil. Am avut câteva oportunităţi bune de a marca. Dar geniul lui Sânmărtean, execuţiile de excepţie a lui Keşeru, naivitatea în apărare au făcut ca să pierdem. În 10 minute toate visele noastre s-au năruit. Noi am ratat, ei au marcat, a fost 3-0 la pauză şi totul s-a terminat. Am avut 20 minute bune şi alte 70 de minute catastrofale, greşeli, naivităţi mari ale unor jucători importanţi. Aici se face diferenţa, jucătorul valoros o bagă în poartă, noi am avut vreo trei l-am făcut mare pe Arlauskis”, spune Grigoraş.

Au făcut show

În minutul 23 gorjenii au încasat prima lovitură. Keşeru a reluat cu capul de lângă debutantul Cătălin Pîrvulescu. „Nu trebuie să-l învinovăţesc pe el. A fost alegerea şi responsabilitatea mea. Trebuie să dau şansa mai multora să joace”, s-a justificat Grig la final. Acelaşi fundaş a greşit din nou după două minute faultându-l în careu pe Sânmărtean. Keşeru a executat şi s-a făcut 2-0. Coşmarul din prima parte nu s-a încheiat, Sânmărtean a încercat să înscrie cu un şut de la 40 de metri, dar Stanca a scos de sub bară. Ei bine, în minutul 33 Keşeru a făcut tripla marcând fără emoţii din careu. Partea a doua a fost una la fel de modestă pentru gorjeni, care nici măcar sparring partener nu pot fi consideraţi. Fără a pune în vreun fel probleme, fără a avea posesia balonului, gorjenii au fost victime în Ghencea. Keşeru a mai marcat de trei ori, şi a făcut ca tabela să arate un şocant scor de 6-0. o umilinţă teribilă justificată de Grig. „Au fost multe greşeli. E o umilinţă mare. Încercăm toate metodele să-i mobilizăm pentru meciul următor. Deocamdată capul jos. Când adversarul intră prima dată în careu trimite centrare statică către singurul jucător aflat în careul nostru care are 1,77 metri şi dă cu capul de lângă fundaşul central şi marchează…”, a fost comentariul lui Grig.