sâmbătă, mai 18, 2024
    AcasăNews AlertMinerul Motru, echipa păcii!

Minerul Motru, echipa păcii!

Motrenii nu-şi supără adversarii: fără gol de 678 de minute

Cine s-ar fi aşteptat ca Minerul Motru să fie ciuca bătăii prin Liga a 2-a ? Ei bine, după acel debut de campionat cu victorie la scor, 4-0 cu Dacia Mioveni pentru mineri a urmat dezastrul. Şapte etape la rând, iar numărătoarea continuă în care echipa motreană face figuraţie prin campionat. Fără victorie, ba chiar şi fără gol marcat, minerii se scufundă spre Liga a III-a.

Au uitat să marcheze

Minutul 42 al meciului din prima etapă cu Mioveni este ultimul minut în care motrenii s-au bucurat ultima dată pentru marcarea unui gol. De atunci au trecut şapte meciuri iar minerii au uitat să mai dea vreun gol. S-a ajuns deja la şapte meciuri consecutive fără gol marcat, iar situaţia tinde să devină una dramatică. În cifre, cam aşa arată dezastrul minerilor: 678 de minute fără gol, un punct câştigat şi nouă goluri primite. La minutele fără gol marcat nu adăugăm şi minutele de prelungire din cele şapte meciuri pentru că la o medie de trei minute prelungire pe joc ajungem la încă 21 de minute ceea ce face că în realitate ar trebui să vorbim de 699 de minute fără gol marcat! În ore vorbim de aproape 11 ore şi jumătate de joc fără gol înscris !!! Ultimul dezastru a fost cu UTA. „Acum cu sistemul play-off şi play-aut lucrurile sunt schimbate. Contează foarte mult să iei puncte cu echipele cu care te baţi că acelea se pun în clasamentul final. Noi ne batem să evităm retrogradarea, aşa că e important să nu pierdem puncte cu echipele care se vor clasa în play-aut. UTA este una din acele echipe, iar noi am pierdut în ultima etapă. Ne-au bătut deşi era important să nu pierdem. E groasă acum treaba, avem doar patru puncte acumulate iar lupta devine din ce în ce mai aprigă”, spune Mihai Cernica. Meciul dintre Motru şi UTA s-a încheiat cu victoria oaspeţilor cu 2-0.

Cea mai slabă din serie

În acest moment, după disputarea a opt etape, Minerul Motru este cea mai slabă echipă din serie cu doar patru puncte acumulate. „Adevărul este că am dezamăgit. Trebuie să facem ceva să încercăm să schimbăm această faţă urâtă a lucrurilor. Jucătorii trebuie să lupte şi să facă faţă presiunii chiar dacă de acum încolo jucăm fiecare meci cu sabia băgată în gât. Ne trebuie puncte ca aerul”, a mai spus Cernica.

Revine Zahiu!?

În zilele ce vor urma, echipa motreană s-ar putea alege şi cu un nou antrenor. Favorit să preia Minerul Motru este Gabi Zahiu, acesta fiind un tehnician capabil să redreseze corabia motreană. Tot ceea ce trebuie să facă oficialii echipei este să-i dea mână liberă tehnicianului, să-i dea credit şi rezultatele vor fi altele. În acest moment poate doar Gabi Zahiu mai poate salva Minerul Motru, iar oficialii echipei sunt tentaţi să-l readucă la echipă pe tehnician.

Energia, victorie cu Craiova

Echipa de baschet masculin, Energia Pandurii a câştigat meciul de pe teren propriu cu SCM U Craiova, scor 86-76. Este a doua victorie consecutivă pentru gorjeni în acest campionat, rezultat care îi ridică pe elevii lui Florin Nini pe loc de play-off. Meciul dintre Energia şi SCM U a fost unul echilibrat şi decis abia pe final, atunci când gorjenii au jucat mai bine şi s-au desprins în câştigători.