AcasăNews AlertNikolic: "Îmi cer scuze pentru finalul meciului"

Nikolic: „Îmi cer scuze pentru finalul meciului”

Echipa de baschet Energia a câştigat fără emoţii meciul cu Perla Harghitei Miercurea Ciuc cu scorul de 87-70 (15-9, 26-18, 27-10, 19-33). Trupa lui Slobodan Nikolic şi-a asigurat victoria încă după primele două sferturi, iar scorul a crescut în sfertul trei ajungându-se la un moment dat la un avantaj de 40 de puncte pe tabelă. Aşa că în sfertul al patrulea în teren au fost introduse rezervele care s-au umplut de penibil. Oaspeţii au marcat 33 de puncte şi astfel au evitat o înfrângere la un scor drastic, această revenire pe tabelă fiind de fapt „opera” celor de la Energia care nu au ştiut cum să atace şi cum să se apere. La final, supărarea a fost cuvântul de ordine, însă Nikolic s-a convins şi a demonstrat lumii întregi că nu are bancă de rezerve. „Îmi cer scuze pentru finalul meciului. Am jucat 34 de minute o apărare perfectă, dar în ultimele şase minute am primit 28 de puncte. Aveam nevoie de o victorie după cele patru meciuri pierdute la rând, a venit. Cred că lumea a fost satisfăcută pentru că a fost un baschet de calitate, cu multe contraatacuri, capace şi dunkuri. Urmează meciul de la Craiova, apoi Oradea iar dacă obţinem încă două succese putem spera la o poziţie mai bună”, a spus Nikolic.
    Şeful secţiei de baschet, Marius Vlaicu a încercat să fie diplomat însă a anunţat că în vară pot apărea surprize în lot. „Au jucat toţi jucătorii iar cei de pe bancă trebuiau să se concentreze mai mult şi mă refer la Bratoloveanu, Gliga şi Alionescu. Şi totuşi Oluic a făcut un meci bun. Importantă este victoria şi ne aşteaptă două meciuri grele, cu Craiova şi Oradea. E posibil să fie şi lipsă de valoare la rezerve. La antrenamente marchează, dar acum nu au marcat. Gliga, mai ales, nu a reuşit să facă nici faza defensivă nici cea ofensivă şi la o diferenţă mare de puncte a echipei şi cu o echipă clasată în subsolul clasamentului. Dacă vom găsi alte soluţii din vară aducem alţi jucători pe contractele pe care le au ei”, a încheiat Vlaicu.