14.5 C
vineri, mai 3, 2024
    AcasăNews AlertPandurii au obţinut un egal la Tallinn

Pandurii au obţinut un egal la Tallinn

Pandurii Târgu Jiu a remizat în deplasare, scor 0-0, cu Levadia Tallinn din Estonia, în prima manşă a turului doi al preliminariilor Europa League.
    Potrivit gsp.ro, gorjenii au arătat bine la prima partidă din istorie în cupele europene. Cu Eric şi şi Nicandro titulari din primul minut, elevii lui Pustai au forţat deschiderea scorului încă din startul partidei. Matulevicius a ratat prima mare ocazie încă din minutul trei, cînd a reluat puţin peste poartă. Cînd au prins însă cadrul porţii, vicecampionii României s-au lovit de intervenţiile lui Smishko, portarul Levadiei avînd o zi excelentă.

Unguruşan a încercat să-l surprindă în minutul 15 cu un lob de la marginea careului, dar balonul s-a dus peste poartă. Eric l-a luat şi el la ţintă pe Smishko pe final de repriză, însă şutul său de la peste 30 de metri s-a oprit în braţele portarului advers.

După pauză, Matulevicius (54) şi Nistor (58) au continuat seria ratărilor, în timp ce Eric încerca să scoată din joben lovitura liberă cîştigătoare.