AcasăNews AlertPandurii, calificare în ultimul act al Cupei Ligii!

Pandurii, calificare în ultimul act al Cupei Ligii!

Victorie de vis la Dinamo, succes care trimite Pandurii în finala Cupei Ligii

Pandurii este în finala Cupei Ligii. Gorjenii au reuşit să elimine Dinamo după o dublă victorie, 2-1 la Târgu-Jiu şi 3-1 în capitală. Târgujienii au jucat mai bine decât dinamoviştii, şi pe merit au obţinut calificarea în ultimul act al Cupei Ligii. Acolo, oltenii vor da peste Steaua, echipă care greu mai poate pierde calificarea după 3-0 în tur.

Pandurii a avut un debut de meci curajos cu o posesie în terenul advers, oltenii reuşind să conducă ostilităţile în teren. Liniile pandurilor au stat bine în teren, mijlocaşii au acoperit bine spaţiile, nu au oferit culoare adversarilor, iar jocul nu a fost unul spectaculos. Miza meciului a fost mare, s-a băgat serios osul, aşa că multe dueluri între jucători au intrat în atenţia analiştilor în ale arbitrajului. Din păcate spectacolul fotbalistic a avut de suferit, nu s-a prea jucat prea mult, Dinamo a avut o singură ocazie, însă una uriaşă. În minutul 28 Matei i-a pasat lui Niculae, acesta a croşetat în mijlocul careului, a şutat dar mingea a lovit bara porţii lui Gliwa. În rest, oltenii nu au reuşit să pună în mare pericol poarta lui Naumovski, târgujienii deşi au avut posesia mai mult în terenul advers nu au contat prea mult în ofensivă. Câteva şuturi, marea majoritatea în afara cadrului porţii, în rest nimic nou. Trebuie spus că meciul a fost încleştat, au ieşit câteva contra tari între jucători, Roman, Unguruşan şi Vasiljevic respectiv Grigore au primit cartonaşe galbene în primele 45 de minute. Mai mult, Roman putea fi şi eliminat pentru două faulturi destul de tari în decurs de patru minute, însă centralul Găman l-a iertat, aşa că Iordănescu l-a schimbat cu Matulevicius. La pauză a fost 0-0, un scor bun pentru gorjeni.

Prima situaţie bună de gol a părţii a doua a aparţinut gorjenilor, Matulevicius i-a pasat în lateral lui Nicoară iar acesta a tras din 18 metri pe lângă poarta lui Naumovski. Era minutul 54, iar gazdele nu reuşeau să ajungă la poarta lui Gliwa, gorjenii stând bine în teren. Ei bine în minutul 64, Răduţ l-a fentat pe Fai în careu, fundaşul lui Dinamo l-a agăţat pe pandur, iar centralul Găman a dictat penalti. Matulevicius a luat mingea şi l-a executat pe Naumvoski cu un şut în stânga portarului. Era 0-1 cu 25 de minute înainte de final. Gazdele au forţat, l-au scos pe Fai şi l-au introdus în teren pe Rotariu, totul mizându-se pe atac. Însă, bucureştenii s-au descoperit în apărare, iar în minutul 65 oltenii au dat marea lovitură. Pe un contraatac Matulevicius a pătruns, i-a pasat lui Nistor în careu, acesta a trimis mai departe lui Pleaşcă, jucător care la a doua atingere a balonului a plasat mingea în poarta lui Naumovski. Totul era clar, pandurii marcase golul care-i asigurase biletul pentru finala Cupei Ligii. Cu calificarea în plasă, oltenii s-au relaxat uşor pe final, iar bucureştenii au redus din handicap în minutul 83 prin Gicu Grozav care a macat direct din lovitură liberă de la 20 de metri. Totuşi, oltenii au mai marcat o dată prin Răduţ în minutul 89 care a stabilit scorul final, 3-1, victorie ce trimite Pandurii în finală!

„Este prima dată în istorie când această echipă ajunge în finală. Ne bucurăm de acest pas, acum vrem să câştigăm trofeul. Obiectivul este câştigarea Cupei Ligii. Îmi felicit băieţii pentru modul cum au jucat, Dinamo are calitate, aşa că cu atât mai mult sunt fericit. Avem încredere, avem calitate în cadrul echipei, finala este departe, mai avem de muncă în campionat pentru că suntem acolo unde nu vrem să fim ca şi poziţionare în clasament”. Edi Iordănescu, antrenor Pandurii