AcasăNews AlertPandurii, succes cu Voluntari !

Pandurii, succes cu Voluntari !

PANDURII: Mingote – Unguruşan, Săpunaru, Vasco Herculano, Momcilovic – Droppa, Mrzljak – Răduţ, Nistor (92 Fillipeto), Nicoară (63 Wellington) – Hora (85 V. Munteanu). Antrenor: Edi Iordănescu

FC VOLUNTARI: Botas – Rus, Maftei, Rădoi, Briceag – Novac, Todoran (74 Pancu) – Kone, Cârstocea (43 Gossens), Vâlceanu (63 Tchoutou) – Bălan. Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Au arbitrat: Radu Petrescu, Valentin Avram, Bogdan Velicu. Rezervă: Robert Dumitru.

Observatori: Cristi Nica şi Ioan Bogdan

Stadion: Municipal Severin, spectatori 150

Cartonaşe galbene: Răduţ, Mrzljak / Gossens, Maftei, Pancu

Pandurii se descurcă mai bine în meciurile cu echipele de sus decât contra celor din subsol. Aseară la Severin, târgujienii s-au chinuit teribil să bată o echipă care totuşi dacă ar fi avut noroc putea să-şi treacă în cont prima victorie din deplasare din întreaga existenţă în Liga 1. dar, spre bucuria pandurilor aceştzia au reuşit să se impună la limită, însă victoria rămâne victorie chiar dacă a fost smulsă greu…

sport-01-2

Meciul a început surprinzător, cu oaspeţii care au irosit o mare ocazie, Dinu Todoran scăpat singur cu Mingote a şutat în bară. Apoi, oltenii au început să plimbe mingea, iar în minutul 10, Unguruşan a centrat iar Droppa a reluat cu capul pe lângă buturile adverse. Posesia prelungită a pandurilor cu zeci de secunde în care oaspeţii nu au atins mingea, anticipa cumva un meci în care oltenii puteau face scor. Dar, minutul 13 a fost cu ghinion pentru gorjeni. O aruncare de la margine, un nou moment static i-a surprins pe olteni, repunerea de la margine apoi o minge aruncată în careu a fost reluată cu capul lobat sub transversală de Dinu Todoran din 8 metri de lângă Vasco. Pe margine Edi Iordănescu nu mai înţelegea nimic. Echipa sa avea posesia, combina bine până la 20-25 de metri de poarta adversă, dar acolo ceva se rupea în două, fie gorjenii greşeau pasa acolo fie adversarii respingeau baloanele. Era prea devreme pentru o surpriză, însă semnalele nu erau deloc pozitive pentru Iordănescu. În minutul 23 Dinu Todoran s-a trezit din nou singur cu Mingote la 10 metri de poartă, dar portarul lusitan l-a blocat pe adversar.

Răduţ salvatorul

În mod evident strategia micuţei echipe din Voluntari a fost aceea de a se baricada în propria jumătate de teren, echipa lui Gigi Mulţescu punându-se pe trei linii în ideea de a stopa acţiunile pandurilor. Aceştia erau liberi să paseze până undeva la 30 de metri după care în faţă apărea un zid greu de spart. Deşi pare greu de crezut, abia în minutul 38 gorjenii au tras primul şut pe poartă, Nicoară i-a pasat lui Răduţ la 9 metri iar acesta a marcat. Reduta ilfovenilor a cedat. După două minute, Unguruşan a centrat pentru a 5-a oară în prima parte, iar Hora de la 6 metri a reluat cu capul la colţul lung însă pe lângă buturi. La pauză a fost 1-1, aşa că Edi Iordănescu şi-a certat serios elevii, aşa că aceştia au ieşit în partea a doua parcă mult mai decişi. Au atacat din prima secundă, dar în minutul 53 se puteau trezi conduşi după ce Bălan a scăpat singur cu Mingote din offside, dar spre norocul gazdelor atacantul a trimis pe lângă. Oltenii au continuat să atace, au revenit în ofensivă, dar aveau în faţă acelaşi zid greu de spart, aşa că Iordănescu a considerat că e momentul să mizeze şi pe Wellington încă din preajma minutul 60. Era din ce în ce mai evident că doar dintr-o fază fixă se mai poate întâmpla ceva, sau poate dintr-un şut de la distanţă. Iar Droppa a a şutat, dar nu a nimerit poarta. Ei bine în minutul 70 a picat şi golul, Momcilovic a şutat din lovitură liberă e la 30 de metri, portarul Botaş a respins greu balonul uşor în faţă până la Hora, atacantul reuşind să marcheze pentru 2-1 din 3 metri de poartă. Oportunist şi un marcator pur sânge, un jucător care a ajuns deja la cota 9 goluri marcate în acest sezon. s-a terminat 2-1, o victorie importantă pentru târgujieni care acumulează 30 de puncte în Liga 1…

Moment de reculegere

La meciul de aseară, la fel ca la toate partidele din campionat s-a ţinut un moment de reculegere. În plus, fotbaliştii pandurilor au intrat pe teren fiind îmbrăcaţi în tricouri albe pe care era scris mesajul : „sincere condoleanţe”. Fiecare jucător a avut şi o banderolă neagră pe braţ, aşa cum se procedează de obicei la astfel de evenimente nedorite.