13.2 C
vineri, mai 3, 2024
    AcasăNews AlertPrima victorie în Antalya !

Prima victorie în Antalya !

Ieri, Petre Grigoraş a decis să trimită în teren două echipe. A dat fiecărui jucător şansa să joace, asta şi cu riscul de a sacrifica rezultatul. Astfel, în primele 45 de minute au jucat titularii, în partea a doua evoluând rezervele şi jucătorii aflaţi la probe. Inevitabil, jocul pandurilor a avut două feţe, prima frumoasă şi care dă speranţe pentru returul campionatului iar cea de-a doua una mai modestă şi care cu siguranţă nu va fi găsită în Liga 1. Oricum, oltenii au câştigat cu scorul de 3-2, rezultat bun obţinut contra unei echipe nemţeşti care în vara anului 2011 a jucat finala Cupei Germaniei.

Meci cu două feţe

Grig face antrenamente prin meciuri. Sacrifică rezultatele pentru a vedea exact cum stă echipa lui din punct de vedere fotbalistic. Astfel, şi ieri oltenii au avut „mişcare” cu nemţii. În primele două meciuri amicale din Antalya, oltenii au fost bătuţi de Karlsruhe şi Energie Cottbus cu scorul de 1-0. Ieri, s-a schimbat macazul iar trupa lui Grig a mai şi marcat după ce pe parcursul a 180 de minute nu o făcuse. În prima repriză, oltenii au făcut spectacol şi au înscris de trei ori. Mai întâi Batin a deschis scorul în minutul 17 după un şut de la 16 metri deviat de un adversar, mingea s-a dus în dreapta portarului plecat pe colţul din stânga. 2-0 s-a făcut în minutul 26, Batin a scăpat pe contraatac pe partea stângă, a centrat în careu de unde Matulevicius a înscris pentru prima dată în tricoul pandurilor. Oltenii au continuat să atace şi în minutul 32 Matulevicius a fost faultat în careu, iar Cristea a executat perfect penaltiul pentru un 3-0 care reflecta situaţia din teren. După acest gol au venit însă ghinioanele. Rusu a ieşit accidentat de pe teren acuzând dureri la genunchi, Cardoso a părăsit şi el terenul cu o contuzie puternică pe tibie, iar apoi Voiculeţ a ieşit şi el după ce a simţit o jenă la glezna stângă. Cele trei ieşiri din teren au destabilizat cumva echipa, iar nemţii au redus din handicap prin Domovischi, şut de la 20 de metri în vinclul porţii lui Lazar. Ultimul gol al meciului a fost marcat de Emil Jula cu capul din 6 metri. Apoi, până la final nu s-a mai consemnat nimic, nemţii au atacant dar fără realizări, oltenii apărând avantajul.

Grig testează de zor

După pauză, Grig a schimbat garnitura. A trimis în teren jucători aflaţi în probe dar şi jucători tineri sau rezerve. Asta s-a simţit în joc, nemţii fiind mai buni decât oltenii. Emil Jula a marcat în minutul 53 iar scorul a devenit 3-2. Ceea ce-l interesa pe Grigoraş era modul cum se exprimă jucătorii veniţi în probe. Este vorba de patru jucători care au încercat să-l convingă pe Grig. Amatorii Campisi şi Brahnia nu au rupt gura târgului, atât italianul cât şi francezul fiind modeşti în exprimare. De ieri, gorjenii testează şi un jucător portughez, Sebastian Noguero, un jucător de care nici internetul nu a auzit, deci un no name. Grig îl mai are la teste şi pe românul Alexandru Neagu, acesta fiind un jucător despre care oltenii au referinţe bune.

La final, Petre Grigoraş i-a anunţat pe jucătorii străini veniţi la probe că sunt liberi să plece. „Nu sunt ce ne trebuie. Nu sunt peste jucătorii noştri, deci nu îi voi mai folosi”, a declarat Grigoraş.
    Acesta tot la final a vorbit şi despre meci. „A fost un antrenament, nimic mai mult. A fost un antrenament reuşit, păcat de Rusu care s-a accidentat grav. Şi Voiuculeţ dar şi Cardoso au ceva probleme, dar nu e nimic grav. Asta este, sper să nu fie grav la Rusu”, a comentat Grigoraş care aşteaptă veşti din partea conducerii. „Ne-ar trebui ceva jucători, Matulevcius rămâne în continuare sub observaţie”, a mai spus Grig.