AcasăNews AlertAm ratat finala !

Am ratat finala !

Pandurii: Mingote – Ungurușan, Cordoș (17 Șandru), Vasiljevic, Momcilovic – Anton, Mrzljak (76 Eric) – Mihai Răduț, Nistor, Nicoară (68 Buleică) – Matulevicius. Antrenor: Edward Iordănescu

Steaua: Niță – Papp, Luchin, Tamaș, Latovlevici – Breeveld, Neagu – Chipciu, Iancu (63 Rusescu), Enceanu (46 Adi Popa) – Țucudean. Antrenor: Constantin Gâlcă

Au arbitrat: Adi Comănescu, Radu Ghinguleac, Mircea Grigoriu. Adiționali: Marcel Bârsan și Florin Chivulete.

Cartonașe galbene: Mrzljak, Matulevicius / Neagu, Breeveld

Stadion: Național Arena

Spectatori: 15.560

Pandurii a ratat Cupa Ligii. Gorjenii au jucat bine, dar nu au reușit să ia trofeul cedând cu 3-0 după un joc în care ar fi meritat mai multe.

Marea finală a început cum nu se poate mai prost pentru gorjeni. Nici nu se așezaseră oamenii în scaunele de pe Arena Națională că centralul Adi Comănescu a ieșit în evidență dictând total aiurea penalti pentru Steaua. Faza a fost una în care gorjenii au fost dezavantajați de două ori, prima dată nu s-a oprit jocul pentru off-side la Chipciu, iar apoi la căderea teatrală în careu a lui Breeveld centralul s-a grăbit să arate punctul cu var spre stupefacția tuturor. Greșeală imensă de arbitraj care într-o finală poate fi chiar decisivă. Culmea este că în aceeași fază gorjenii au fost dezavantajați de două ori, ceea ce bate la ochi. Așa că meciul a început de la 0-1, gorjenii fiind nevoiși să schimbe din capul locului registrul tactic. În căutarea planului B, antrenorul pandurilor a avut de rezolvat o altă problemă, fundașul central Andrei Cordoș s-a accidentat și era clar că trebuie schimbat. Astfel, Iordănescu trebuia să rezolve două situații cât mai repede, să-l schimbe pe Cordoș cu Șandru și a doua să-și trimită echipa la atac. Zis și făcut, oltenii au pus stăpânire pe centrul terenului, au pasat mai mult, o posesie care a adus și vreo trei situații bune de poartă, toate irosite de Nicoară. Mai întâi a fost un șut în plasa laterală, apoi un șut parat de Niță pentru ca a treia oară același Nicoară să tragă aiurea din lovitură liberă de la 20 de metri. În ret, atacuri care nu au periclitat vreuna din porți, astfel o repriză oarecum liniștită în care centralul partidei a fost mai blând cu steliștii.

Partea a doua a început cu Steaua asediind poarta lui Mingote. În minutul 46 Țucudean a reluat cu capul razant cu poarta gorjenilor, apoi Chipciu a tras din unghi, Mingote respingând pentru ca iureșul să se încheie cu Țucudean în prim plan nereușind să plaseze mingea în poartă din 5 metri. Ratările uriașe au continuat, dar de data aceasta avându-i în prim plan pe gorjeni, Momcilovic reluând din 4 metri cu poarta goală peste buturi. Uriașă ocazie. Iar la fotbal ocaziile se răzbună, așa că steliștii au reușit în minutul 54 să marcheze pentru 2-0 prin Alex Chipciu cu un șut din careu. Era greu, dacă nu chiar imposibil de întors un 0-2 pe terenul Stelei. Efectiv nu mai era nimic de făcut, acest gol doi le-a turnat plumb în picioare gorjenilor care au mai încasat rapid un gol, Țucudean reușind să înscrie din careu pentru un scor de neprezentare. Era un scor nedrept față de ceea ce se jucase pe teren, însă fotbalul se joacă pe goluri, iar acea vorbă cu finala ce se câștigă nu se joacă se potrivește perfect cu situația de aseară.

Eric s-a rupt

Pentru ca seara să fie una realmente de coșmar, în minutul 80 a ieșit de pe teren accidentat destul de grav. Este vorba de Eric, brazilianul accidentându-se la piciorul la care a mai fost lovit, așa că a părăsit terenul în lacrimi lăsând echipa în inferioritate numerică în ultimele 10 minute. Nu mai era nimic de făcut…

Edi s-a luat de arbitrii

La finalul primei părți antrenorul pandurilor Edi Iordănescu l-a așteptat la marginea terenului pe centralul Adrian Comănescu. Motivul este legat de faza din minutul 2, atunci când arbitrul din Vâlcea a dictat ușor penalti pentru Steaua. „Ai greșit de două ori, a fost și off-side la omul care a dat pasa și nici penalti nu a fost”, i-a reproșat principalul pandurilor. În schimb arbitrul își vedea de drum ca și cum nimic nu se întâmplase.

Clip motivațional

Înainte de a ieși la încălzire, stafful tehnic al pandurilor a încercat să-i motiveze suplimentar pe jucători. În acest sens, în vestiar a fost montat un videoproiector pe care a fost difuzat un clip motivațional. Preț de câteva minute toată lumea a urmărit acel clip făcut de Edi Iordănescu, iar la final încrederea jucătorilor era mult mai mare potrivit martorilor de pe tunelul de la vestiare.