19.6 C
luni, aprilie 29, 2024
    AcasăNews AlertRemiză cu de toate!

Remiză cu de toate!

Joi, 29 august 2013. Locaţia: Stadionul Axa din Braga. Meciul: Sporting Braga – Pandurii 0-2. Sâmbătă, 29 august 2015. Locaţia: Severin, Stadion Municipal. Meciul Pandurii – Dinamo 2-2. Două meciuri din istoria pandurilor, două meciuri care diferă mult şi ca stare de spirit. După meciul din Portugalia gorjenii erau în culmea fericirii pentru ca acum după meciul cu Dinamo să fie supăraţi, frustraţi că au pierdut două puncte. Şi cât de aproape a fost echipa lui Edi Iordănescu de o victorie, ceea ce ar fi însemnat a patra victorie la rând în faţa lui Dinamo în acest an 2015. Nu a fost să fie, Dinamo a fost mai norocoasă, a egalat în minutul 94, în timp ce Pandurii a pierdut două puncte printre degete. S-a terminat egal, meritat sau nu, e greu de precizat, însă e rezultatul care rămâne bătut în cuie.

sport-02-31

Tensiune, nervi, fotbal bun

Pandurii putea câştiga meciul cu Dinamo, dar la final trebuie să se mulţumească cu un punct. Şi dinamoviştii pot invoca neşansa pentru că şi ei au avut câteva situaţii de a marca, însă la fel de adevărat că şi oltenii şi-au creat situaţii bune de gol dar le-au irosit. E greu de stabilit în mod cert cum era corect să se termine jocul, însă fotbalul nu ţine cont de logică sau de numărul mai mare de ocazii. Pandurii putea începe meciul având 2-0 în minutul 3, dar Roman a şutat de două ori în blocajul apărării dinamoviste după care şi Hora a irosit o bună oportunitate de a marca. meciul a început aşadar cu gazdele în ofensivă, bucureştenii fiind surprinşi de startul furtunos de joc al oltenilor. Presiunea era mare, mijlocul dinamovist era depăşit, aşa că oltenii atacau aproape continuu. Observând fragilitatea defensivei sale, Rednic a schimbat la mijloc, iar jocul a suferit schimbări, oaspeţii fiind mai stăpâni pe ostilităţile de la centrul terenului. Totuşi raidurile pandurilor în preajma porţii lui Dinamo au continuat, dar fără efect pe tabelă. Parcă contrar cursului jocului, Dinamo a dat lovitura prin Essombe care a înscris printre picioarele lui Stanca, însă portarului nu i se pot reproşa multe. La pauză a fost 0-1, iar Edi Iordănescu fierbea pe margine.

În partea a doua a jocului, situaţia a devenit şi mai clară, Pandurii a înclinat efectiv terenul spre poarta lui Cerniauskas, presiunea fiind extrem de puternică. şi după ce arbitrul Rusandu a refuzat două penaltiuri, unul pentru Dinamo şi altul pentru Pandurii, a picat golul. Cel care a greşit la golul marcat de Dinamo, Nistor a centrat, iar Fillippetto a reluat cu capul din centrul careului pentru 1-1. Pe val, gorjenii au continuat să atace, să pună presiune pe apărarea dinamovistă care abia făcea faţă. Nervos şi că golul nu pică, Edi Iordănescu a contestat pe bună dreptate jocul dur al adversarilor, dar s-a văzut trimis de arbitrii în tribună. Echipa nu a resimţit lipsa antrenorului pe margine şi în minutul 80 a picat golul, Ciucur a tras de la 18 metri, mingea a fost scoasă în faţă de portarul dinamovist şi Hora a înscris din 6 metri. era 2-1 pentru Pandurii şi oltenii se bucurau. Însă a fost o bucurie pentru moment, oaspeţii s-au aruncat în atac şi după ce au trimis mingea în transversală în minutul 82, în cel de-al patrulea minut al prelungirilor Gnohere a marcat după o minge aruncată în careu pe care portarul Stanca a anticipat-o greşit, aşa că oaspeţii au egalat nesperat. Poate de aici şi frustrarea pandurilor care s-au năpustit asupra arbitrului cerându-i socoteală pentru acel gol.

„Am început prost meciul, au fost 10-15 minute când adversarii puteau marca, apoi am fost obligat să-l schimb pe Nedelcearu, pentru că el nu a intrat bine în joc, avea şi un cartonaş galben. Am schimbat acolo cu Feussi pe dreapta, cu Fai pe stânga şi cu Steliano Filip în centru, pentru că am simţit că acolo este nevoie de clarviziune. Apoi am marcat, am mai avut şi alte ocazii, păcat însă că am comis mai multe greşeli în partea a doua. Dacă cei de la Pandurii ar fi marcat în urma unor faze construite, nu aş fi avut nimic de zis, dar nu şi când primim gol din fază fixă, cum a fost la primul gol. Apoi am primit şi golul al doilea. Mă bucur însă că am avut reacţie după golul al doilea, am dominat mai apoi, am avut şi o bară şi am egalat pe final. Până la urmă, este un rezultat echitabil”, Mircea Rednic, antrenor Dinamo