AcasăNews AlertSucces amar

Succes amar

Pandurii a bătut Steaua la ea acasă, însă cu un preţ prea mare: Gardoş i-a rupt piciorul lui Băcilă

Nu mai e nicio noutate că Pandurii joacă fotbal. Gorjenii sunt revelaţia Ligii 1 şi deja sunt luaţi în seamă. Aseară, târgujienii au mai dat o lecţie de fotbal chiar Stelei. O victorie istorică, prima pe terenul Stelei atât pentru olteni cât şi pentru Petre Grigoraş, însă obţinută cu un tribut prea mare: o accidentare groaznică a lui Băcilă care riscă să nu mai joace fotbal vreodată. Vinovat de această ispravă: Gardoş care l-a nenorocit pe pandurul nostru.

Joc alert

Meciul de la Ploieşti a avut un început absolut demenţial. În minutul 3 steliştii au deschis scorul la prima intrare în careu. Costea cel mic a pătruns pe stânga, a centrat la „întâlnire” pentru Rusescu, iar acesta de la 13 metri a bubuit mingea exact în vinclul porţii lui Mingote. Oaspeţii au avut reacţie, iar Voiculeţ în minutul 7 a driblat doi adversari şi de la 6 metri din unghi a trimis balonul pe colţul scurt al porţii lui Tătăruşanu pentru 1-1. Oltenii au continuat să joace sus în teren, iar Nistor a tras de la 16 metri, dar portarul stelist a scos balonul din vinclu. În minutul 17 oaspeţii au dat lovitura după ce Latovlevici a scos mingea cu mâna de pe linia porţii. Jucătorul stelist a fost eliminat, iar penaltiul a fost transformat de Pintilii. La 1-2 şi un om în plus pentru Pandurii totul era perfect pentru Grigoraş. Oaspeţii au făcut uşor pasul înapoi, au încercat să se apere şi au ajuns apoi rar în careul stelist. Pe final de repriză, Tătăruşanu s-a accidentat şi a fost schimbat cu Stanca, iar apoi Brandan a prins un şut de la 40 de metri care s-a oprit în transversală.

În partea a doua gorjenii au încercat să fie mai prudenţi, să nu greşească şi astfel să le dea ocazia steliştilor să atace şi să marcheze. Gazdele atacau haotic, cu mingi lungi iar oltenii atunci când aveau posesia era una pasivă fără a pune în dificultate careul stelist. Bucureştenii au avut mai mult iniţiativa ceea ce dădea impresia că pe teren era egalitate numerică la nivelul jucătorilor. Timp de 30 de minute nu s-a consemnat decât o singură fază mai periculoasă la porta lui Mingote, un cap al lui tatu trimis peste buturi din 4 metri. În minutul 75 Tatu putea egala, însă Mingote l-a blocat pe atacantul stelist. Imediat oltenii au reacţionat, iar Vranjes cu capul a ratat de puţin ţinta. În minutul 80 din nou Mingote a mai făcut o minune blocându-l şi pe Nikolic, şi astfel s-a evitat un nou gol. Meciul a fost prelungit cu 11 minute, datorită accidentării de coşmar a lui Băcilă.

Tragedie pentru Băcilă

În minutul 87 Gardoş a avut o intrare criminală la Băcilă, iar acesta din urmă a avut de suferit. Eliminarea stelistului parcă nici nu a mai contat atâta timp cât pandurului i s-a rupt piciorul stâng. Imaginile de la reluările tv sunt de-a dreptul cutremurătoare cu picior stâng fracturat. Cel puţin şase luni de zile Cosmin Băcilă va sta pe tuşă. Şi cum nu era de ajuns, şi Petre Grigoraş a fost trimis în tribune.