16.6 C
sâmbătă, mai 25, 2024
    AcasăNews AlertSucces pentru Energia!

Succes pentru Energia!

Echipa de baschet Energia a reuşit o uriaşă victorie pe teren propriu în faţa celor de la U BT Cluj Napoca. Meciul în sine a fost unul în care echipa lui Antonis Constantinides a greşit mult, însă datorită unui final fulminant şi-a asigurat victoria. Este al doilea succes din campionat, în cele şase etape gorjenii având deja două izbânzi…

sport-03-9

Final de vis

Trupa lui Constantinides a avut meci greu acasă cu U Cluj. Oaspeţii au avut controlul în mare parte din timp, 24 de minute şi 51 de secunde ardelenii conducând ostilităţile, în timp ce gazdele au condus pe tabelă vreo 14 minute. Ei bine, totul s-a jucat în ultimul sfert, până atunci oaspeţii fiind la conducere, dar cu un avans fragil. Ei bine, primele şase minute ale sfertului patru au fost de coşmar pentru gazde care nu au reuşit să înscrie nici măcar un punct, iar în minutul 36 scorul era 49-58 în favoarea ardelenilor. Energia şi-a revenit din pumni, Energia a schimbat sistemul de apărare din apărare om la om în apărare zonă şi asta s-a dovedit a fi mutarea meciului. Gazdele au avut un run de 17-0 aşa că de la 49-58 s-a ajuns la 66-58. Gazdele au gestionat bine finalul de meci şi s-au impus cu 74-63. La finalul meciului, antrenorul Constantinides era mulţumit că echipa lui a avut reacţie pe final. „Victoria ne era necesară. Mă bucură modul cum am jucat pe final, este o victorie şi pe plan psihologic ce ne ajută mai departe. Înainte să înceapă jocul totul părea să fie împotriva noastră, aveam o singură victorie în cinci etape şi ştiam că dacă pierdem situaţia devenea gravă. Am jucat şi împotriva unei echipe din faţă, cu o rotaţie lungă. În plus noi nu am putut miza pe Miles care a plecat. Dar, jucătorii şi-au dorit mult victoria, prin devotament, dăruire am reuşit să ne impunem. Felicit jucătorii. Pe final am decis să schimbăm apărarea şi să ne apărăm în zonă, şi s-a văzut cu U Cluj nu era pregătită la un astfel de stil de joc. Eu nu sunt fanul apărării în zonă, dar ne-am impus datorită acestui stil de joc”, a comentat Constantinides. Şi antrenorul celor de la Cluj a vorbit, Marcel Ţenter dând vina eşecului pe modul defectuos de abordare al ultimelor 10 minute. „Felicit echipa din Târgu-Jiu pentru jocul prestat în special în ultimele patru minute din sfertul 4. Noi nu ne-am făcut treaba în întreg sfert 4, nu doar în ultimele minute. Am avut foarte multe atacuri irosite, greşeli multe, lucruri care nu au voie să se întâmple. Îmi pare rău că am pierdut acest meci pe care aparent l-am controlat timp de 36 de minute. nu ne rămâne decât să ne reevaluăm poziţia pentru că nu este admisibil să facem atâtea greşeli în momente decisive. Campionatul este la început, lucrurile nu sunt aşezate, dar acest eşec nu mă mulţumeşte cu nimic. E un parţial de 23-3 în ultimele 4 minute care nu ne face cinste”, a spus şi Ţenter.

Energia: Troupe (11 puncte), Sanda, Eziukwu (19p), Andrei, Șanta, Mihuți, Mack (10p), Radosavljevic (12p), Aktaș, Guțoaia (14p), Diggs (8p). Antrenor: Antonis Constantinides.

U Cluj: Dykes (20p), Pasalic (3p), Gheorghe, Adamovic (11p), Jawara (5p), Baciu (2p), Kalnichenko (4p), Jucan, Torok (2p), Kuti, Zigeranovic (16p). Antrenor: Marcel Țenter.

Arbitri: Ciprian Stoica, Marius Ciulin, Alexandra Dincă.