ENERGIA: Giordan Lee Watson 20p, Louis Darby 18p, Nemanja Milosevic 18p, Porter Troupe 12p, Andreas Glyniadakis 9p, Tal Karpelesz 7, Frankie Sullivan 3p, Cătălin Vlaicu, Barîş Aktaş, Marian Minea, Răzvan Bratoloveanu, Silviu Sanda. Antrenor: Antonis Constantinides.

PITEŞTI: Ronald Ross 30p, Stevan Milosevic 22p, Iuri Fraseniuc 8p, Marko Sutalo 6p, Nemanja Maric 5p, Mirko Kovac 5p, Krystopher Faber 4p, Iulian Orbeanu, Alexandru Neguţ, Cezar Stănescu, Lucian Chirof, Cornel Alexiu. Antrenor: Hristu Şapera.

Sala Sporturilor, Spectatori: 800.

Arbitrii: Fabiana Martinescu, Alexandru Olaru, Dragoş Barbu.

Observator: Eugen Poenaru.

Echipa de baschet Energia Târgu-Jiu a câştigat meciul jucat acasă contra celor de la BCM U Piteşti cu scorul de 87-80. Înaintea acestei partide, antrenorul Constantinides spunea că „este cel mai greu meci pe care îl avem acasă în partea a doua a campionatului şi este extrem de important să-l câştigăm”. Astfel, Energia s-a impus şi a câştigat luând o opţiune importantă pentru calificarea şi play-off la finalul sezonului regulat.

Gorjenii au fost mai buni

Meciul cu Piteştiul a fost destul de greu şi complicat, gorjenii având un start de meci fals. S-a pornit de la 0-9, dar s-a făcut 10-10 după trei minute în care Energia a defilat. Totuşi, primul sfert a fost adjudecat de oaspeţi cu 17-14. Împinşi de la spate de public, gorjenii au dat lovitura în sfertul doi pe care l-au câştigat cu 3017, aşa că la pauza mare, gazdele aveau 10 puncte avantaj pe tabelă, scor 44-34. Însă, gazdele nu aveau sacii deja urcaţi în căruţă, aşa că şi avansul de pe tabelă a fost risipit în sfertul trei când Energia şi BCM U Piteşti se aflau la egalitate, 56-56. sfertul trei a fost decis pe final, Energia intrând în avantaj în sfertul patru, 59-58. Ultimele 10 minute au fost dominate de gorjeni care au gestionat bine momentele favorabile, aşa că s-a terminat 87-80, rezultat care menţine Energia pe loc de play-off.

După acest meci câştigat, antrenorul celor de la Energia, Antonis Constantinides era încântat de realizările echipei sale în acest joc. „În primul rând aş vrea să-mi felicit jucătorii pentru această victorie. A fost un meci foarte important şi în acelaşi timp foarte dificil, atât pentru noi, cât şi pentru Piteşti. Felicitări şi echipei din Piteşti, le doresc ce este mai bun şi vă spun încă o dată că eu sunt un fan al acestei echipei. Un fan al baschetului pe care-l joacă. Am spus imediat după ce am revenit după pauza de Crăciun că fiecare victorie ne va da posibilitatea să urcăm cât mai sus în play-off, la fel cum orice înfrângere ne îngreunează misiunea de a ajunge chiar şi în play-off. Am spus-o şi înainte de meci, o victorie împotriva celor de la Piteşti ne va conferi un avantaj în condiţiile în care vom termina pe aceeaşi poziţie, iar acest lucru se va întâmpla şi dacă vom câştiga săptămâna viitoare la Timişoara”, a comentat Constantinides.

Şi tehnicianul celor de la Piteşti, Hristu Şapera a vorbit despre acest joc. „Cred că fost un meci frumos, un spectacol aş putea spune. Noi am făcut un meci destul de bun, dar cu destule greşeli în anumite momente ale jocului, pe concentrare. Cred că s-a văzut că am avut o lipsă de prospeţime şi cred că ziua de recuperare în plus a contat foarte mult, pentru că şi Energia a jucat marţi, la fel ca şi noi. Una peste alta, eu sunt mulţumit că jucătorii mei nu au cedat şi că au depus un efort considerabil. Au luptat prin toate mijloacele şi trebuie să spun că am avut 39 de recuperări ceea ce înseamnă foarte mult. Ştiam că numărul de mingi pierdute, pe care le vom ceda va fi foarte important şi cred că la acest capitol puteam face o treabă mai bună. Cu mai multă atenţie, dacă limitam aceste mingi pierdute, poate sub 14, atunci am fi avut o şansă mai bună. Am jucat mai bine decât în precedentele noastre meciuri şi sper să jucăm din ce în ce mai bine, pentru că este un campionat lung şi dificil. Felicitări Energiei, a câştigat meritat acest joc şi le urez succes în EuroChallenge”, a conchis Şapera.